Arama sonuçları

Küresel stajyer ol ayda 3 bin Euro maaş al

Küresel stajyer ol ayda 3 bin Euro maaş al

Hayalinizde uluslararası bir şirkette üstelik de yurtdışında staj yapmak varsa, üniversite son sınıfta okuyor ya da yüksek lisans yapıyorsanız Avrupa'nın kapılarını "küresel stajyer" olarak açabilirsiniz. Üstelik de hem Avrupa kentlerinde iki yıl staj yapıp, ayda 3 bin Euro da maaş alabilirsiniz.

Daikin Türkiye'nin sosyal sorumluluk projesi olarak başlattığı bugün İtalya, İspanya, Polonya gibi Avrupa ülkelerinde de uygulanmaya başlayan "Global Trainee Programı"nda Avrupa'ya gönderilecek stajyerler seçiliyor.

Daikin Türkiye CEO'su Hasan Önder kurumun dünya çapında 56 bin çalışanı, yıllık 20 milyar doları bulan cirosu ile 160 ülkede faaliyet gösterediğini hatırlatarak, "Bu geniş aile için geleceğin yöneticilerini yetiştirecek bir program yaşama geçirdik" diyor. İşte Önder'in "küresel stajyer nasıl olunacağına" ilişkin sorularımıza yanıtları:

KÜRESEL STAJYER PROJESİ KAÇ YILDIR SÜRÜYOR?
Bu yıl projenin 4'üncü yılı. Dördüncü kez küresel stajyerlerimizi seçtik. Programa katılmak için yaklaşık 800 genç başvuruyor.

STAJYERLERİN SEÇİMİNİ KİM YAPIYOR?
Önce gençleri İnsan Kaynakları ekibi seçiyor. 15 kişi kalınca içinde iş dünyası ve akademisyenlerin de yer aldığı jüri eleme yapıyor.

SEÇİLME KRİTERLERİ NEDİR?
Gençleri sadece akademik başarılarına göre seçmiyoruz. Çok iyi üniversitelerden çok iyi derecelerle mezun olsalar da sosyal yönlerine de bakıyoruz. Örneğin kulüplerde etkin görev almışlar mı, bir takım sporu yapmışlar mı, iletişim becerileri iyi mi, ılımlı mı, sorunlar karşısında çözüm üretebiliyor mu, kendini nasıl ifade ediyor, akıcı bir İngilizcesi var mı, öğrenci iken Erasmus gibi programlara katılarak yurtdışı deneyim edinmiş mi, girişimcilik özellikleri taşıyor mu? Bu özellikler seçim kriterlerimiz arasında yer alıyor. Elbette çok iyi derecede İngilizce bilme şartı var.

STAJYERLİKLERİ SON BULDUОUNDA DAIKIN İLE ÇALIޞIYORLAR MI?
Seçtiğimiz 4 küresel stajyerlik yapacak gençler aynı zamanda isterlerse kurumda kalıyor. Onlar gelecekte bu kurumun liderleri olacaklar.

YURTDIޞINDA DA STAJA GİDİYORLAR MI?
Bu gençler bir yıl Belçika'da Avrupa merkezimizde çalışıyor. Pazarlamadan, insan kaynaklarına kadar tüm departmanlarda 3'er ay çalışıyor. Böylece hangi alanda yeteneği olduğunu görüyorlar. Ardından da bir başka Avrupa ülkesinde 1 yıl daha staj yapıyor. ޞu ana kadar gönderdiğimiz 12 genç daha stajyerlikleri bitmeden iş teklifi aldılar.

GENÇLERE TAVSİYENİZ NEDİR?
Gençlere mutlaka staj yapmalarını tavsiye ediyorum. Bu çok önemli. CV'lerinizde işe alınırken stajınız dikkate alınacak. İyi bir İngilizce çok önemli. Gençler mutlaka bu dili öğrenmek zorunda. Dünyanın her ülkesinde çalışabilecek şekilde yetişmek gerekiyor, bunun için de İngilizce şart. Bir de uzmanlaşmalarını öneriyorum. Türkiye'de son yıllarda çok yanlış bir şey yapılıyor. Üniversitelerde sürekli gençlere liderlik pompalıyor. Herkes lider, herkes yönetici adayı. Bu hata. Bizim gençlere söylememiz gereken uzmanlaşmak. Yaptığınız işte uzmanlaşın, buna ihtiyaç var.

KÜRESEL STAJYERLİK BAޞVURULARI NE ZAMAN YAPILIYOR?
Genelde nisan ayında başvurular alınıyor, haziran ayında da jüri adayları belirliyor. daikinkariyer.com adresinden başvuruları alıyoruz.

14-05-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş