Arama sonuçları

LGS sınava giriş belgesi ‘renkli’ olacak

LGS sınava giriş belgesi ‘renkli’ olacak

LGS sınava giriş belgesi ‘renkli’ olacak.  Önceki akşam LGS sınava giriş belgelerinin yayımlanmasıyla birlikte öğrenciler onaylanan bu belgeleri okul müdürlüklerinden almaya başladı. Bu belgelerde öğrencinin fotoğrafı, kimlik bilgileri, sınava gireceği bina, salon ve sıra numaraları yer alıyor.

Ancak LGS başvuru kılavuzunda sınava giriş belgesinin “renkli” çıktısının alınacağı bilgisine karşın birçok okulda öğrencilere bu belgenin renkli olarak değil, siyah-beyaz verdiği görüldü.

LGS SINAVA GİRİŞ BELGESİ ‘RENKLİ’ OLACAK

Çok sayıda öğrenci ve velinin bu belgenin renkli olup olmadığını sormaya başlaması üzerine biz de konuyu Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) aktardık. MEB yetkilileri LGS sınava giriş belgesinin mutlaka renkli çıktısı olması gerektiğinin altı çizilerek, şu açıklamayı yaptı:

“Sınava giriş belgesi siyah-beyaz olmayacak. Aksi halde öğrencilerin fotoğraflarından tanınması mümkün değil. Kılavuzda da renkli çıktı alınacağı yazılıyor.” dedi.

MEB OKUL MÜDÜRLERİNİ UYARACAK

MEB, okul müdürlüklerini belgeleri renkli olarak vermeleri konusunda uyaracak. Eğer okullarınızdan LGS sınava giriş belgesi siyah-beyaz olarak verildiyse bunu değiştirmeniz gerekiyor. Okul yöneticilerinize LGS başvuru kılavuzunda belirtildiği gibi bu belgeyi renkli olarak vermeleri gerektiğini söylemelisiniz.

BU BELGELER YOKSA SINAVA GİREMEZSİNİZ

Öğrencilerin LGS'ye girebilmesi için yanlarında geçerli kimlik belgelerinin yanı sıra LGS sınava giriş belgesi de olması gerekiyor. Aksi halde sınava giremezler.

Sınava giriş belgesinde neler yer alacak?

Fotoğrafınız olacak.

Kimlik bilgileriniz yer alacak.

Sınava gireceğiniz sınav merkezi, bina,salon ve sıra bilgileri yer alacak.  Sınava belgenizde belirtilen yerde gireceksiniz. Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin belgesinde kimlik bilgilerinin yanında sınavda alacağı özel hizmet durumu da yer alacak.

GEÇERLİ KİMLİK BELGESİ NE ANLAMA GELİYOR?

Sınava giriş belgesinin yanı sıra geçerli bir kimlik belgenizin de bulunması gerekiyor. Geçerli  kimlik belgesi ne anlama geliyor?

TC kimlik numaralı nüfus cüzdanı veya TC kimlik kartı veya geçerlik süresi devam eden pasaport. Yabancı uyrukluöğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen resimli, mühürlü kimlik belgesi)

NÜFUS CÜZDANINDA FOTOĞRAF OLACAK MI?

MEB, önce 15 yaşındakilerin tümünün nüfus cüzdanlarında fotoğraf bulunması gerektiğini açıkladı. Ancak nüfus müdürlüklerindeki yoğunluğun hatırlatılması üzerine de fotoğraf olmayan nüfus cüzdanlarıyla da sınava girilebileceği açıklamasını yaptı.

24-05-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş