Arama sonuçları

Lisans Yerleştirme Sınavları: LYS nedir?

Lisans Yerleştirme Sınavları: LYS nedir?

Üniversite sınavlarının ikinci aşaması Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) olarak adlandırılıyor. 5 ayrı oturum halinde yapılan bu sınavlara katılabilmeniz için önce Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) girmeniz ve bu sınavın 6 puan türünden birinde 180 ve üzerinde puan almanız gerekiyor.

LYS puanlarınız ile yükseköğretim kurumlarının 4 yıllık ve üzerinde eğitim veren lisans programlarını tercih edebilirsiniz.  

LYS’lerin sınavları Matematik (LYS-1), Fen Bilimleri (LYS-2), Edebiyat Coğrafya (LYS-3), Sosyal Bilimler (LYS-4) ve Yabancı Dil Sınavı (LYS-5) olmak üzere 5 ayrı oturum halinde gerçekleştiriyor.

Bu sınavların tümüne girmek zorunda değilsiniz. Ancak tercih yapabilmek için gereken puanları oluşturabilmeniz için en az iki LYS'ye girmeniz gerekiyor. LYS''nin 5 oturumuna da girerseniz elinizde tercih yapabileceğiniz 12 farklı puan türü olacak.

HANGİ SINAVLARA GİRECEKSİNİZ?

Hangi sınava gireceğinize okumak istediğiniz bölüme göre karar vereceksiniz. Örneğin tıp, eczacılık, mühendislik gibi sayısal puanlarla tercih yapacaksanız Matematik (LYS-1) ve Fen Bilimleri (LYS-2) sınavlarına gireceksiniz. Bu sınavlar sonucunda 4 farklı puan türü elde edeceksiniz. Bu puan türlerine göre de farklı sayısal bölümleri tercih edeceksiniz.  

Hukuk, işletme, sosyoloji, psikoloji gibi alanlarda okumak istiyorsanız o zaman Matematik (LYS-1) ile Edebiyat-Coğrafya (LYS-3) sınavlarına gireceksiniz. Bu sınavlar sonucunda 3 farklı puan türü çıkacak. Tercihlerinizi de bu puan türlerine göre yapacaksanız.

Sözel puanla örneğin reklamcılık, halkla ilişkiler gibi alanlarda okumak istiyorsanız girmeniz gereken sınavlar Edebiyat-Coğrafya (LYS-3) ile Sosyal Bilimler (LYS-4) sınavları olacak. Bu sınavlar sonucunda ortaya çıkan iki farklı puan türüne göre de tercih yapacaksınız.  

İngilizce öğretmenliği, Amerikan Dil ve Edebiyatı, İspanyolca gibi yabancı dillerden birinde eğitim veren programlarda okumak istiyorsanız bu durumda Yabancı Dil (LYS-5) sınavına girmeniz gerekiyor. Bu sınav sonucunda da ortaya çıkacak 3 farklı puan türü çıkacak ve bunlara göre tercih yapacaksınız.

180 BARAJINI AޞMALISINIZ

Bu sınavların tümüne katılmak zorunda olmadığınız gibi 5’ine girmenizin önünde de bir engel yok. Ancak tercih yapabilmek için 12 puan türünden herhangi birinde 180 ve üzerinde puan almanız gerekiyor. Her sınav 2 ya da 3 farklı testten oluşacak. 180 puan barajını testlerde yüzde 20 başarı sağlayarak aşabilirsiniz.

Fotoğraf: Uğur Dershaneleri

01-05-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş