Arama sonuçları

Liselerde yüz yüze sınavlar: 12'ler hariç diğer sınıfların sınavlarına erteleme geldi

Liselerde yüz yüze sınavlar: 12'ler hariç diğer sınıfların sınavlarına erteleme geldi

Liselerde yüz yüze sınavlar: 12'ler hariç diğer sınıfların sınavlarına erteleme geldi. Hazırlık, 9, 10, 11. sınıf öğrencilerinin 29 Mart Pazartesi gününden itibaren başlatılması planlanan sınavları ki, bunlar daha çok ikinci dönemin ilk sınavları, 3 Mayıs Pazartesi gününden itibaren yapılmaya başlanacak. 12. sınıfların sınavları devam edecek olup 16 Nisan Cuma gününe kadar tamamlanacak.

LİSELERDE YÜZ YÜZE SINAVLAR NE OLACAK?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un imzasıyla liselerde yapılan yüz yüze sınavlara ilişkin yazı illere gönderildi. Bu yazıya göre liselerde 12’ler hariç diğer sınıflarda yüz yüze yapılacak sınavlar ertelendi.

Bakan Selçuk imzalı ikinci dönem sınav uygulamaları başlıklı yazıda şunlar yer aldı:

VAKA SAYILARI ARTINCA

“Bilindiği üzere "Ortaöğretim Kurumlarında Yüz Yüze Eğitim ve Sınav Uygulamaları" konulu ilgi yazımızda ortaöğretim kurumlarında ilgi  yazımızda belirtilen kurallar çerçevesinde uygulanacak sınavlarla ilgili olarak gerekli açıklamalar yapılmıştı. Ancak, Covid-19 salgınının yayılımının önlenmesi ve halk sağlığının korunması amacıyla Cumhurbaşkanlığı Kabinesi tarafından alınan kararlar doğrultusunda “düşük, orta, yüksek ve çok riskli” olarak sınıflandırılan illerimizde son günlerde yaşanan vaka sayılarındaki artış ve salgının seyrindeki gelişmeler göz önünde bulundurularak ilgi Yönetmeliğin Ek 2 nci maddesi kapsamında resmî ve özel ortaöğretim kurumlarında sınav uygulamalarına ilişkin aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

 Bu kapsamda:

BİRİNCİ DÖNEM SINAVLARI

1- Ortaöğretim kurumlarında 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında birinci döneme ilişkin sınavlarını ilgili süreçte tamamlayamayıp bu sınavları başlatmış ve 26 Mart 2021 tarihinde sona erdirecek okulların mevcut uygulamalarını belirtilen takvimde tamamlaması.

2- Ortaöğretim kurumlarında 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında birinci döneme ilişkin sınavlarını tamamlayıp ikinci döneme ilişkin sınavları başlatmış ve 26 Mart 2021 tarihinde sona erdirecek okulların mevcut uygulamalarını belirtilen takvimde tamamlaması.

3- 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının birinci dönem sınavlarına ilişkin uygulamaları devam eden ve ikinci dönemine ilişkin sınavlarını ise 29 Mart-16 Nisan 2021 tarihleri arasında planlayan ortaöğretim kurumlarının ilgili sınavları sadece 12. sınıf öğrencileri için en geç 16 Nisan 2021 Cuma gününe kadar tamamlaması.

3 MAYIS'A ERTELENDİ

4- 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının birinci dönem sınavlarına ilişkin uygulamaları devam eden ve ikinci dönemine ilişkin sınavlarını ise 29 Mart-16 Nisan 2021 tarihleri arasında planlayan ortaöğretim kurumlarının ilgili sınavları erteleyip ildeki vaka artışlarını ve salgının seyrini de dikkate alarak hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıflarda öğrenim gören öğrencilerin sınavlarını en erken 03 Mayıs 2021 Pazartesi günü başlayacak şekilde planlaması.

5- 12. sınıflarda öğrenim gören öğrencilerin 2020-2021 eğeğitim ve öğretim yılına ilişkin tüm iş ve işlemlerinin en geç 28 Mayıs 2021 tarihine kadar tamamlanması.

6- Yurt dışında bulunan ve uygulanan sınavlara bulunduğu ülkede katılmak isteyen öğrencilerin; bulunduğu yerin Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği/Başkonsolosluğu/Konsolosluğu eğitim müşavirliği/ataşeliğine başvurması, sınav takviminin ve soruların öğrencinin kayıtlı olduğu eğitim kurumu müdürlüğünce hazırlanarak kurulacak iletişim sonrasında yurt dışı temsilciliğince verilecek resmî e-Posta adresi üzerinden elektronik ortamda gönderilmesi, yurt dışı temsilciliğince sınavın uygulanması ve aynı şekilde cevapların taranmış olarak alınması,

7- Gerek salgın nedeniyle karantina altına alınması veya izolasyona tabi tutulması olsun gerekse bir başka sebeple olsun, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının birinci dönemine ilişkin sınavlara 26 Mart 2021 tarihine kadar herhangi bir mazereti nedeniyle katılamayacak ve okul yönetimince bu mazereti uygun görülen öğrenciler ile eğitim kurumunun kısmen veya tamamen salgın nedeniyle karantina altına alınması sonucu bu tarihe kadar sınavlara katılamayacak öğrencilerin, dönem atlatma işlemleri yapılmış olsa dahî, ilgi (a) Yönetmelik hükümleri çerçevesinde ilgili alan zümre öğretmeninin belirleyeceği tarihte sınavlara alınması ve bu öğrencilerin birinci döneme ilişkin notlarının eğitim kurumu müdürlüklerince e-Okul sistemine işlenmesi hususunda, Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

ORTAOKULLAR NE OLACAK?

Bu arada ilkokul 'ler ile ortaokullarda yapılmaya başlanan yüz yüze sınavların da ertelenip ertelenmediği merak ediliyor.

23-03-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş