Arama sonuçları

Okullarda vaka sayısı nedir?

Okullarda vaka sayısı nedir?

Türkiye’nin çeşitli illerindeki okularda öğretmen ya da öğrencide koronavirüs görülmesi üzerine 10 günlük karantinalar uygulanıyor. Kaç okulda, kaç öğrenci ve öğretmende vaka görüldüğü ise henüz bilinmiyor. Okullarda yüz yüze eğitimin 2 Mart tarihinde başlanmasına karşın il ve ilçelerdeki öğretmenlere hâlâ aşı randevusu bile çıkmaması da eğitimcilerin  tepkisine neden oluyor. Cumhuriyet'ten Figen Atalay'ın haberine göre bazı okullarda birden fazla öğretmenin Covid-19’a yakalanması nedeniyle öğrencilere “okula gelmeyin” çağrısı yapılıyor, sınıflar karantinaya alınıyor. Köy öğretmenlerine yönelik başlayan aşılamada da henüz ilk dozun bile tamamlanmadığı belirtiliyor. Öğretmenler, Sağlık Bakanlığı’ndan öğretmenlere yönelik aşı takvimini açıklamasını bekliyor. 

 

AŞI TAKVİMİ NE OLDU?

Eğitim İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım, aşı uygulamasının sadece köy okullarında görevli öğretmenlere yönelik sürdürüldüğüne dikkat çekerek şunları söyledi: “Şu ana kadar aşı yapılan Milli Eğitim Bakanlığı personeli sayısı 100 bine ancak ulaşmış durumunda. Okullarda yüz yüze eğitimin başladığı şu günlerde aşı yapılmadığı için 18 milyon öğrencimiz ve 1 milyonu geçen eğitim çalışanımız büyük risk altındadır. Yaşanabilecek her türlü olumsuzluğa bakanlığın aşılama takvimini planlayamamış olması sebep olacaktır.”

YÜZ YÜZE SINAVLAR SÜRÜYOR

Eğitim Sen açıklamasında şunlara yer verildi: “Henüz il ve ilçe merkezlerinde aşılanma başlamadığı gibi köy okullarında görev yapan eğitim emekçilerinin aşılanması da tamamlanmamıştır. Bulaş riski yüksek yaş grubundaki ortaöğretimde bile okullar açılmış ve tüm kademelerinde yüz yüze sınav ısrarı devam etmektedir” denildi. İl ve ilçe düzeyinde eğitim emekçilerine yapılan aşı sayısı, okullara aktarılan maske ve hijyen malzemeleri sayısı, okullarda vaka sayısı, karantinaya alınan okul sayısı verilerinin paylaşılmasını talep ediyoruz.”

12-03-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş