Arama sonuçları

MEB: Devlete geçenden ‘kayıt çekme’ ücreti alınmasın

MEB: Devlete geçenden ‘kayıt çekme’ ücreti alınmasın

Devlete geçen ‘kayıt çekme’ ücreti ödemeyecek. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) özel liseden devlet liselerine geçen öğrencilerden kayıt çekme ücreti alınmamasını istedi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre okullar kaydını başka bir okula alan yani ‘kayıt çeken’ velilerden yıllık öğrenim ücretinin yüzde 10’unu kesme hakkına sahipler. Bu yasal olarak okulların hakları.

Ancak bu durum dün de haberimizde dile getirdiğimiz gibi milyon liralık bir kayıt çekme pazarının oluşmasının yolunu açıyor. Veliler, çocukları açıkta kalmasın diye okullar arasında kayıt taşırken özel okulların yıllık öğretim ücretlerinin 40 bin ile 70 bin arasında değiştiği dikkate alındığında ortalama 4 bin ile 7 bin TL arasında bir ücreti okullara bırakıyor.

DEVLETE GEÇENDEN ‘KAYIT ÇEKME’ ÜCRETİ ALINMASIN

Bir veli iki kez çocuğunun okuldan kaydını alıp, başka okula gittiğinde ise ortalama 8 bin ile 14 bin TL arasında bir rakamı okullara bırakıyor. Bu kayıt çekme işlemi de rağbet gören okullarda daha yoğun oluyor. Veliler çocuklarının kaydını bu okullar arasında taşırken, ortaya 3-4 milyon TL’lik bir pazar çıkıyor.

MEB ise velilerin şikayetlerini de dikkate alarak bir yazı yayımladı ve devlet okullarına öğretim yılı başlamadan kayıt alan öğrencilerden “kayıt çekme” ücreti alınmamasını istedi.

MEB yazısında özel okullarda öğrenim görmek için kaydını yaptıran veya kayıt sözleşmesini imzalayan öğrencilerin özel okullardan ayrılmaları halinde ilgi Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre ‘öğretim yılı başlamadan ayrılanlara yıllık ücretin yüzde 10’u dışındaki kısım iade edilir’ hükmü gereği ücret kesintisi yapıldığını hatırlattı. Bakanlık yazısında şunlara yer verildi:

“Makam oluru doğrultusunda özel okulların 9’uncu sınıflarında öğrenim görmek için kaydını yaptıran veya kayıt sözleşmesini imzalayan öğrencilerden 2018-2019 öğretim yıl Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Sürecinde resmi öğretim kurumlarına yerleşmek için tercihte veya nakil talebinde bulunarak bir kuruma yerleşen ve bu nedenle özel okuldan ayrılmak isteyen öğrencilerin kaydını yaptırdığı özel okuldan, eğitim öğretime başlamadan 10 Eylül 2018 tarihine kadar ayrılması durumunda kayıt ücretinden yüzde 10 kesintinin yapılmaması için gereğinin yapılmasına..”

OKULLAR: İSTEYEN ÖDER

Bir özel okul yöneticisi ise bu yazının kanun ve yönetmeliklerin üzerinde olamayacağını belirterek, şöyle dedi: “Bu yazının hukuki geçerliliği yok. Genel emirler Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe aykırı olamaz. Dolayısıyla iade etmeyen etmez. Bu tamamen okulların vereceği bir karar.”

 

 

 

12-07-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş