Arama sonuçları

Mezun olamayan öğrenci nasıl kayıt yaptıracak?

Mezun olamayan öğrenci nasıl kayıt yaptıracak?

Mezun olamayan öğrenci nasıl kayıt yaptıracak? Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı. Bugün bazı öğrenciler istedikleri bölümlere yerleşirken bazıları için ise hayal kırıklığı vardı. Ancak açıkta kalan öğrenciler için de henüz üniversiteli olma şansı son bulmadı. Kayıtların ardından boş kontenjanlar için ek yerleştirme onlara bir kez daha şans verecek.

MEZUN OLAMAYAN ÖĞRENCİ NASIL KAYIT YAPTIRACAK?

Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından öğrenciler için bu kez de kayıt dönemi başlayacak. Yükseköğretim kurumlarına kayıtlar 14-18 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacak.  Üniversitelere elektronik kayıtlar ise 11-16 Ağustos 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Kayıt için adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programının bağlı bulunduğu üniversiteye, belirtilen süre içerisinde başvurmaları gerekiyor. Aksi halde adaylar haklarını kaybedecekler.

ÖSYM’nin üniversite yerleştirme sonuçlarını açıklamasından sonra bu kez de mezun olamayan ama yerleşen öğrencilerin nasıl kayıt yapacakları merak konusu oldu. ÖSYM mezun olamayan ama bir yükseköğretim kurumuna yerleşen öğrencilerin nasıl kayıt yaptırabileceklerini şöyle açıkladı:

29 ARALIK TARİHİNE KADAR SÜRELERİ VAR

“Bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 29 Aralık 2017 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.”

SONUÇLAR ADAYLARA GÖNDERİLMEYECEK

Bu arada Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) puanlarına göre bir yükseköğretim programına yerleştirme işlemleri ile ilgili bilgiler ÖSYM’nin internet sitesinden öğrenilebilecek. Adaylara ayrıca bir sonuç belgesi yollanmayacak. Adaylar, yerleştirme sonuçlarını TC kimlik numaraları ve şifreleri ile öğrenebilecek.

08-08-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş