Arama sonuçları

Öğretmenlikte ‘40 yaş sınırı’ aşıldı

Öğretmenlikte ‘40 yaş sınırı’ aşıldı

Öğretmen adayları artık “yaş sınırına” takılmıyor.  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde öğretmenliğe ilk kez atanmada aranan 40 yaştan gün almama şartı kaldırınca ilk kez 40 yaşını aşan adaylar da 2015 ޞubat’ta atandı.

Böylece 1 Eylül 2015 tarihinde dershanelerin kapanmasıyla  birlikte devlette çalışacak ancak yaş sınırına takılacak dershane öğretmenleri için de sorun çözüldü. Atamalarda aranan 40 yaş düzenlemesi talebi dershanelerin kapatılması olarak bilenen yasanın yürürlüğe girdiği 2013'te gündeme gelmiş ve bu kurumlardaki 40 yaşını doldurmuş öğretmenlerin işsiz kalacağı vurgulanmıştı. Dönemin Başbakanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Trabzon'da dershane öğretmenleri ile ilgili " Biz 40 yaş üstündeki öğretmenleri de almaya hazırız. Alacağız devletin okullarına koyacağız" demişti.

2 BİN 160 SİGORTA PRİM GÜNÜ ŞžARTI
Dershane öğretmenleri Kamu Personeli Seçme Sınavı'na (KPSS) göre değil, sözlü sınavla MEB'e alınacak. Emeklililik, yaşlılık ve malullük aylığı almayan, sigorta primi 1 Ocak 2014 itibarı ile 6 yıl (2160 gün) ödenenler önümüzdeki mart ayında çıkacak kılavuza göre atanacak.

KIYAFETE DE TAKILMIޞTI
Yaş düzenlemesi 28 ޞubat sürecinde Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) yeterli puan almasına ve diğer şartları taşımalarına rağmen, kılık kıyafet ve benzeri nedenlerle öğretmenliğe girişi engellenen öğretmenlerin yoğun talepleri üzerine de gerçekleştirildi.

Fotoğraf: Uğur Dershaneleri

02-05-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş