Arama sonuçları

Öğretmenlikte ‘mentor’ dönemi başlıyor

Öğretmenlikte ‘mentor’ dönemi başlıyor

Bu yıl ilk kez aday öğretmenler farklı uygulamalar ile karşı karşıya kalacak. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) ilk kez Şubat 2016’da başlattığı uygulamalardan biri aday öğretmenlerin atandıkları değil, istedikleri yerde “adaylık” yapabilmeleri olacak. Bir diğeri de öğretmenlerin “mentor”ları olacak. Atamaları yapılan öğretmenler maaşlarını alacak ama atandıkları yerlere gitmeyecekler. Bu süreci “danışman öğretmen” eşliğinde geçirecekler. 

Projelerde koordinatör, danışman ve katılımcı olarak görev almış, iletişim becerisi yüksek meslekte en az 10 yılını doldurmuş öğretmenler “danışman” öğretmen olarak aday olabilecek. Onlar arasından kimlerin "danışman öğretmen" olacağına illerde oluşturulacak komisyonlar karar verecek. Her okul için bir "danışman" öğretmen seçilmeye çalışılacak. Sonra bu danışmanlar aday öğretmenler için mentorluk yapacak. 

Aday öğretmen haftanın 3 günü danışmanıyla birlikte derse girecek, birlikte program hazırlayacak, onun gözetiminde veli ve öğrencilerle iletişim kuracak. Aday öğretmen için "asil öğretmenliğe" geçişte danışman öğretmeninin rolü olacak. Aday öğretmen haftanın bir günü okulda, bir günü de il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinde mevzuatla ilgili işlemleri yapacak. Böylece idari işlemlerin de nasıl yürütüldüğünü görmüş olacak. 

50 KRİTERDEN GEÇECEKLER 
Aday öğretmenler aynı zamanda 2015 yılında öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde yapılan değişikliklere göre değerlendirilecek. Önce  aralarında "milli, manevi, ahlaki, evrensel değerlere uygunluk", "kılık kıyafet", "konuşma" gibi 50 performans kriterlerine göre adaylıkları süresince yani bir öğretim yılı içinde 3 kez değerlendirilecekler. Performans kriterlerinden geçemeyenler meslekten atılacak. Performans kriterlerine göre yapılacak değerlendirmelerde danışman öğretmenler "adayları" için oy kullanacak. 

Performanstan başarıyla çıkanlar önce yazılı sonra da sözlü sınava girecek. Bu sınavlardan da geçmeyi başarırlarsa "asil" öğretmen olabileceklar. Sınavda başarılı olamayan bir yıl daha şansını deneyecek. Yine sınava girecek, başarısız olursa onlar da öğretmenlikten atılacak. 

10-02-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş