Arama sonuçları

‘Okul Gıdası’ logosuna erteleme bir yıl erteleme geldi

 ‘Okul Gıdası’ logosuna erteleme bir yıl erteleme geldi

'Okul Gıdası' logosuna bir yıl erteleme geldi. Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı kurumların bünyesinde faaliyet gösteren kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde satışa sunulacak hazır ambalajlı gıdalarda "Okul Gıdası" logosunun kullanımına ilişkin süre bir yıl uzatıldı. Uygulama 16 Eylül'de başlayacaktı. Okul Gıdası logosu olmayan ürünler okul kantinlerinde yarından itibaren satılamayacaktı.

‘OKUL GIDASI’ LOGOSUNA BİR YIL ERTELEME GELDİ

Ancak uzun süredir üreticiler ve kantinciler uygulamanın ertelenmesini istiyordu. Tıpkı okul servislerine getirilen güvenliğin bir yıl ertelenmesi gibi Okul Gıdası logolu ürünlerin satışı da ertelendi.

Tarım ve Orman Bakanlığının "Okul Gıdası Logosu Uygulaması Usul ve Esasları Hakkında Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

7 EYLÜL 2020 TARİHİNE KALDI

Buna göre, tebliğ hükümlerine uyum sağlamaları için gıda işletmecilerine 7 Eylül 2020 tarihine kadar süre tanındı.

Tarım ve Orman, Sağlık ve Milli Eğitim bakanlıkları arasında imzalanan protokolle Milli EğitimBakanlığına bağlı resmi ve özel okul/kurumların bünyesinde faaliyet gösteren kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi işletmelerde satışa sunulacak hazır ambalajlı gıdaların etiketi üzerinde "Okul Gıdası" logosunun yer alması kararlaştırılmıştı. 

Tarım ve Orman Bakanlığı'nca hazırlanan tebliğin yürürlüğe girme tarihi daha önce 16 Eylül olarak belirlenmişti.

KANTİNCİLER İTİRAZ ETMİŞTİ

Gıda üreticileri ile kantinciler ise kantinlerde yalnızca Okul Gıdası logolu ürünlerin satışına “ürün bulunmuyor” ve “kantinde yasak marketlerde, AVM’lerde serbest” sözleriyle itiraz etmişti.

Okul Gıdası logosu olmayan enerji içecekleri, kolalı içecekler, kızartmalar, cipsler, şekerler gibi enerji yoğunluğu yüksek ürünler okul kantinlerinde satılmayacaktı.

OKUL SERVİSİ GÜVENLİĞİ DE ERTELENMİŞTİ

Okula servisle giden çocukların güvenliği için getirilen düzenleme yine bir yıl ertelendi. Okul servislerini daha güvenli hale getirilecek değişiklikler arasında sensör ve araç içi kamera gibi sistemlerin yer almasını öngören düzenlemenin başlangıç tarihi 3 Eylül 2020 oldu.

2017’de İzmir’in Çiğli İlçesi’nde 3 yaşındaki Alperen Sakin’in servis aracında unutularak hayatını kaybetmesi üzerine okul servislerinin güvenliği gündeme gelmişti.

OKUL SERVİSLERİNE 'GÜVENLİK' İÇİN GETİRİLEN DÜENLEME YİNE ERTELENDİ

Bunun üzerine 3 bakanlık Ulaştırma, İçişleri ve Milli Eğitim bakanlıkları okul servisleri için düzenle kararı almıştı. Okul servisleriyle ilgili yönetmelik hazırlandı. Buna göre, her koltukta oturmaya duyarlı sensörlü sistem bulundurulacak, her çocuk için 3 nokta emniyet kemeri ve gerekli koruyucu tertibat sağlanacak, araçlara da kamera kayıt cihazı konulacaktı.

Yönetmelik 25 Ekim 2017'de yayınlandı ama bu değişiklikleri yapmaları için okul servislerine 3 Eylül 2018' kadar süre tanındı. Ancak artan maliyetler nedeniyle uygulanma tarihi 3 Eylül 2019'a ertelendi. Yönetmeliğin uygulanma tarihi bu yıl bir kez daha ertelendi. Bu değişikliklerin yapılması için verilen süre 3 Eylül 2020’ye uzatıldı.

Yaklaşık 3 milyon öğrenci ile 5 binden fazla okulun bulunduğu İstanbul’daki 25 bin okul servisinin yüzde 30’unun yani 8 bininin kaçak olduğu ifade edilmişti. Üstelik 25 bin okul servisi içinde özel kreşler de bulunmuyor.

 

 

 

15-09-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş