Arama sonuçları

Okul listesini hazırlarken çok büyük özen gösterdik

 Okul listesini hazırlarken çok büyük özen gösterdik

Okul listesini hazırlarken çok büyük özen gösterdik. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz sınavla öğrenci alacak okulların listesinin çok büyük özen gösterilerek hazırlandığını söyledi.

CNN Türk'te katıldığı canlı yayında, liseye geçişte uygulanacak yeni sistemle ilgili bilgi veren Yılmaz’ın açıklamaları şöyle:

OKUL LİSTESİNİ HAZIRLARKEN ÇOK BÜYÜK ÖZEN GÖSTERDİK

Yılmaz, Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı olarak, fen, sosyal ve Anadolu lisesi olarak 620 okulun bulunduğunu, bu kapsamda 78 bin 300 öğrenci olduğunu, mesleki ve teknik eğitimde 449 okulu da bu kapsama aldıklarını bildirdi.

İyi bir tercih yapıldığını ifade eden Yılmaz şöyle konuştu: "Hangi okulu seçersek seçelim, vatandaşımızın buradaki tercih ettiğimiz okullara doğru bir yönelimi olmazsa, evlatları için bir tercihte bulunmazsa o zaman sınıflamamızın doğru olmadığı ortaya çıkacak. Bunu yaparken çok büyük bir özen gösterdik. Öncelikle yüzde 10 kontenjanı dikkate aldık. Bizden okul talebinde bulunanlar da lütfen bunu dikkate alsınlar. Yüzde 10 fen ve sosyal bilimlerle dolmadıysa o zaman puanlar dikkate alındı. Meslek liselerinde sektörle iş birliği yapan okullar dikkate alındı."

BAZI İLLERDE OKUL SAYISI NEDEN AZ?

Sınavla öğrenci alan okul sayısının bazı il ve ilçelerde az olduğuna yönelik bir soru üzerine Yılmaz şöyle dedi: "Yüzde 10 kriteri, her ilde yüzde 10 ile öğrenci alan okullar, her türden belirlendi. Yani, meslek liselerinden, imam hatip liselerinden, Anadolu liselerinden belirlendi. Dolayısıyla hiçbir yerde, hiçbir ilde sınavla alan okul yoktur tabiri doğru değildir. Her ilçe de olacak diye bir şart da yok."

GERİYE KALAN YÜZDE 90 YEREL YERLEŞTİRME

Yılmaz, proje okul sayılarında bir artış olup olmadığı konusunda, herkesin kendi mahallesinde ve ilçesinde bulunan bir okulun bu kapsama girmesini istediğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Bizim amacımız, sınav kaygısının, heyecanının mümkün olduğunca en az sayıda öğrencimize verilmesini istiyoruz. Daha önce niçin sınav oluyor? 'Bu öğrencilerimizi yarış atı gibi birinden diğerine koşturuyoruz.' diyenler, bugün 'Bu okulda niye bu kapsama girmedi.' diyerek okul sayısını artırmak istiyorlar. Bizden 'Bu okulda, bu talebe girsin.' diyen kardeşlerimizden şunu rica ediyoruz. 8'inci sınıfta bulunan ilinizdeki öğrenci sayısı ne kadar, yüz bin. On bin öğrencisi sınavla öğrenci alan okullara girecektir. Geriye kalan yüzde 90'ı yereldeki yerleştirmeyle girecektir. Kendi ikametine en yakın okula yerleştirmeyi tercih edecek. Bir artma olmadı, yüzde 10 kriterini esas aldık. Ortalama yüzde 10 civarında bir öğrenci olacak."

NEDEN ANADOLU LİSESİ YOK?

Fen liselerinin, sosyal bilimler liselerinin hepsini bu kapsama aldıklarına işaret eden Yılmaz Anadolu liselerinin bazı illerde neden olmadığını da şöyle açıkladı:

"Eğer fen ve sosyal bilimlerdeki öğrenci oranı o ildeki öğrenci oranının yüzde 10'una tekabül ediyorsa başka bir okulu, yani bir Anadolu lisesini bunun içine eklemedik. Ancak eğer fen ve sosyal bilimler lisesi 8'inci sınıf öğrencilerinin sayısı yüzde 10 kriterine yaklaşmamışsa o zaman da proje okullarını Anadolu lisesine proje okulu kapsamına alarak yüzde 10 kotasını doldurduk."

KAÇ OKUL LİSTEYE GİRDİ?

Yılmaz, Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı olarak, fen, sosyal ve Anadolu lisesi olarak 620 okulun bulunduğunu, bu kapsamda 78 bin 300 öğrenci olduğunu, mesleki ve teknik eğitimde 449 okulu da bu kapsama aldıklarını bildirdi. Bu okulları da yüzde 10 kontenjanı dikkate alarak belirlediklerini belirtti.

İMAM HATİP SAYISI FAZLA MI?

Yılmaz,  "Cumhuriyet Gazetesi'nde 'Herkes imam hatibe' ve Milliyet Gazetesi'nde 'İmam hatip sayısı Anadolu'yu geçti' başlıklı haberler var. Böyle bir durum mu söz konusu?" sorusuna “Hayır” diyerek, şöyle devam etti:

"Velev ki bütün okulları imam hatip yazdık. Sonuçta buraya kim gönderecek öğrenciyi, tercihte kim bulunacak? Diyelim ki biz imam hatip lisesini koyduk, hiçbir veli seçmedi, ne olacak. Boş kalacak mı, kalacak. Bunu yaparken bir oranı verdik. Fen lisesi, Anadolu lisesi, Sosyal Bilimler yüzde 62. Yüzde 62'nin ortaöğretim genel müdürlüğüne bağlı okullara gideceği bir sistemde sadece 28 bin öğrenci için imam hatip liselerine gitme yolu sınavla alan açıldığında herkes imam hatip mi oluyor? Ne derler buna? Abartılıyor, birebir gerçeklikle bağlantısı yok, yüzde 62'si fen lisesi, sosyal bilimler, anadolu lisesine gidiyor. Bu okullar Ortaöğretim Genel Müdürlüğü şemsiyesi altında. İmam hatibe gidenlerin oranını yüzde 23 olarak öngörüyoruz. Yüzde 23, yüzde 62'den fazla değildir. Biz hiç kimseye bir şeyi zorlamıyoruz, aradaki tek fark şu, onlar istiyorlar ki veliler istese de anne babalar istese de bu okullara evlatlarını göndermesinler, gönderemesinler. Niçin? Biz vatandaşımız neyi talep ederse, devletin, vatanın sahibi onlar, 15 Temmuz bunu gösterdi. Canı pahasına bu ülkenin hakkını, hukukunu koruyan vatandaşın taleplerini dikkate almak demokrasinin gereğidir, kanunların, anayasanın gereğidir. Bizim yaptığımız da budur."

ÖĞRENCİLER SINAVA NEREDE GİRECEK?

Yılmaz, öğrencilerin LGS’ye kendi okullarında girip girmeyeceklerine ilişkin soruya da şu yanıtı verdi:

"1 milyon 200 bin öğrencimiz var. Bu öğrencilerin yaklaşık yüzde 10'u kadarını, sınavla öğrenci alan okullara kaydığını yapacağız. Kendi okulunda mı girecek? Duyuru yaptık, bu sınava girmek kişinin tercihine bırakılmıştır. Ne kadar öğrencinin tercih edeceği daha belli değil. 1 milyon 200 bin öğrenci de sınava girerse o zaman arkadaşlarımız 1 milyon 200 bin öğrenciyi alacak okulları belirleyecek. 22 Mayıs'ta öğrencilere sınava giriş belgesini vereceğiz. Sınava giriş belgesinde öğrencilerimizin hangi okulda girecekleri bellidir. Daha önceki sınavlarda herkes kendi sınıfında giriyordu, okulunda giriyordu. Bu dönemde böyle bir kayıt yoktur. Öğrencilerin tercihine göre belirlenecek okullarda öğrencilerimiz sınava girecektir."

SORU SAYISINDA DEĞİŞİKLİK YOK

Yılmaz LGS’de soru sayılarının değişmediğini belirterek, 90 soru sorulacağını, sayısal ve sözel sorular olacağını, Fen ve Türkçe'nin ağırlığının biraz fazla, bunun dışında Din Kültür ve Ahlak, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dilin soru ağırlığının diğerlerine göre daha az olacağını aktardı.

 

12-04-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş