Arama sonuçları

OKULLARI TANIYALIM: ANKARA ATATÜRK LİSESİ: PUANI, ÜNİVERSİTE BAŞARISI

OKULLARI TANIYALIM: ANKARA ATATÜRK LİSESİ: PUANI, ÜNİVERSİTE BAŞARISI

OKULLARI TANIYALIM: ANKARA ATATÜRK LİSESİ: PUANI, ÜNİVERSİTE BAŞARISI.

Türkiye’de hazırlık sınıfı olan Anadolu liselerinden biri de Ankara'da "Taş Mektep" olarak tanımlanan Ankara Atatürk Lisesi. Kuruluşu 1886 yılına kadar uzanan okul, 3 Mart 1924´te kabul edilen Tevhid-i Tedrisat Kanunu´nun yürürlüğe girmesinden sonra Ankara Erkek Lisesi adını aldı. Okulda Atatürk’ün okulu ziyareti sırasında isteği üzerine “Gazi Oymağı” kuruldu. 1938 yılında da adının Atatürk olması için Ulu Önder’e teklif götürüldü ve kabul etmesi üzerine de adı Ankara Atatürk Lisesi olarak değişti. 

OKULLARI TANIYALIM: ANKARA ATATÜRK LİSESİ: PUANI, ÜNİVERSİTE BAŞARISI

1974-1975 öğretim yılından itibaren okulda karma eğitime geçildi. 1991 - 1992 öğretim yılından itibaren de bazı derslerin öğretimini yabancı dille yapan Anadolu Lisesi statüsüne geçti. 2014 yılında Ankara Atatürk Lisesi de Proje Okul ilan edildi. Yani öğrencileri gibi öğretmen ve yöneticileri de sınavla gelen bu okula artık öğretmen ve yönetici atamaları bakan oluru ile yapılıyor.

Türkiye'nin hazırlık sınıfı olan 11 Anadolu lisesinden biri olan Ankara Atatürk Lisesi sınavla öğrenci alan okullar listesinde. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan Liseye Geçiş Sınavı (LGS) puanı ile öğrenci alıyor.

ANKARA ATATÜRK LİSESİ TABAN PUANI NEDİR?

Okulun 2018-2019 öğretim yılı ilk merkezi yerleştirmede LGS puanı 390.7852 oldu. Okul yüzde 3’lük dilimden öğrenci aldı.

İlk nakil dönemi puanı: 390.3455

İkinci nakil dönemi puanı: 390.0383

Üçüncü nakil dönemi puanı: 389.4573

Dördüncü nakil dönemi puanı: 389.2458

ANKARA ATATÜRK LİSESİ KONTENJANI NEDİR?

Okulun 2019-2020 öğretim yılı kontenjanı geçen yıl olduğu gibi 300.

HAZIRLIK SINIFI VAR MI? 

Evet. Okul İngilizce eğitim veriyor ve bir yıl İngilizce okutuyor.

İNGİLİZCE DIŞINDA BAŞKA HANGİ DİLLER ÖĞRETİLİYOR?

Birinci Yabancı dil İngilizce olmakla birlikte Almanca, Fransızca, İspanyolca, Rusça, Çince, Arapça dillerini ikinci yabancı dil olarak okutuyor.

YATILI OKUMAK MÜMKÜN MÜ?

Hayır okulda öğrencilerin yatılı öğrenim görmelerini sağlayan pansiyon 1987 - 1988 öğretim yılının sonunda kaldırıldığı için yatılılık yok.

OKULUN FİZİKİ OLANAKLARI NEDİR?

110 öğretmenin görev yaptığı 1654 öğrencinin okuduğu okulda 54 derslik, 3 fen laboratuarı, 3 atölye, 1'er kütüphane, konferans salonu, 1 BT sınıf, 1 müzik sınıfı ve 2 resim sınıfı var. 26 dönüm üzerine kurulu okulda kapalı spor salonu, halı saha, basketbol ve voleybol sahaları var. Öğrenciler hentbol, futbol, basketbol, voleybol, yüzme, masa tenisi, satranç, bilardo gibi birçok alanda etkinliklere katılıyor.

ANKARA ATATÜRK LİSESİ’NİN ÖĞRENCİLERİNE SUNDUĞU OLANAKLAR NEDİR?

Okulun mezunlarının kurduğu Ankara Atatürk Lisesi Eğitim Vakfı aracılığı ile öğrencilere birçok olanak sunuluyor. Bunlardan biri de okulu tercihlerinde ilk sıraya yazan ve kazanan 5 öğrenci vakıf tarafından dil eğitimi için İngiltere´ye gönderiyor. Vakıf başarılı öğrencilere karşılıksız burs, yemek, giyecek, kitap gibi olanaklar sağlıyor. Herhangi bir dalda başarılı öğrenciler başarı teşvik bursu alıyor. Vakıf ayrıca üniversiteyi kazanan ihtiyaç sahibi öğrencilerine de burs veriyor.  Liseyi ilk üç dereceyle bitirenlere de yine burs sağlanıyor. Öğrenciler yine okulu temsilen yurtdışı yarışmalara gittiklerinde de destek veriliyor. Yine vakıf okula tiyatro eğitmeni başta olmak üzere  satranç, hentbol, masatenisi, basketbol hocaları getiriyor.

ÜNİVERSİTE BAŞARISI NEDİR?

Okul üniversite sınavında yüzde 85 yerleştirme oranına sahip. 2018 yılında öğrencilerin yerleştikleri programlar şöyle:

85 öğrenci Mühendislik bölümüne,

46 öğrenci ODTÜ'ye,

31 öğrenci Hukuk Fakültesi’ne,

28 öğrenci Tıp Fakültesi’ne,

21 öğrenci Ankara Üniversitesi,

18 öğrenci Bilkent Üniversitesi’ne

15 öğrenci Hacettepe Üniversitesi’ne

13 öğrenci Diş Hekimliğine,

9 öğrenci Gazi Üniversitesi’ne,

5 öğrenci TOBB Üniversitesi’ne,

4 öğrenci Boğaziçi Üniversitesi’ne,

3 öğrenci Eczacılık Fakültesine,

36 diğer fakültelere yerleşti.

 

 

24-06-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş