Arama sonuçları

Okulları Tanıyalım: Üsküdar Amerikan Lisesi: Puanı, Üniversite Başarısı

Okulları Tanıyalım: Üsküdar Amerikan Lisesi: Puanı, Üniversite Başarısı

Okulları Tanıyalım: Üsküdar Amerikan Lisesi: Puanı, Üniversite Başarısı. Kuruluş tarihi 1876 yılına kadar uzaman Üsküdar Amerikan Lisesi Amerikan Bord heyeti tarafından Üsküdar Amerikan Kız Lisesi olarak kuruldu. 1990 yılında lise karma eğitime başladı ve Üsküdar Amerikan Lisesi olarak adı değişti. Okulun kurucusu Amerikan Bord heyeti, 2011 yılında kuruculuk yetki devrini okulun mezunları tarafından kurulan Sağlık ve Eğitim Vakfı'na (SEV) yaptı. Bu devir ile birlikte Üsküdar Amerikan Lisesi'nin yanı sıra İzmir Amerikan Koleji ile Tarsus Amerikan Koleji de SEV'e geçti.

OKULLARI TANIYALIM: ÜSKÜDAR AMERİKAN LİSESİ: PUANI, ÜNİVERSİTE BAŞARISI

Lisede eğitim süresi bir yıl hazırlık olmak üzere toplam 5 yıl. İngilizce eğitim veren lisede ikinci yabancı dil seçenekleri arasında Almanca, İspanyolca ve Fransızca bulunuyor.

Üsküdar Amerikan Lisesi öğrencilerini Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yaptığı merkezi sınav Liseye Geçiş Sınavı (LGS) puanlarına göre alacak. Tercih listesi hazırlamayacaksınız. Okul taban puanını açıkladıktan sonra puanınız tutuyorsa okula bireysel ya da online olarak önce önkayıt yaptırıyorsunuz. Kayıt hakkı kazandığında ise kesin kayıt yaptırıyorsunuz.

ÜSKÜDAR AMERİKAN LİSESİ PUANI NEDİR?

Üsküdar Amerikan Lisesi'nin 2019-2020 öğretim yılı 1. Ön kayıt puanı 486 oldu. Geçen sene puanı 440 olmuştu. Bu yıl 46 puan artırdı.

EN YÜKSEK VE EN DÜŞÜK PUANI NE OLDU?

Geçen sene puanını 440 olarak açıklayan okulun en yüksek puanlı kız öğrenci kaydı 492.36 en düşük puanlı kız öğrenci kaydı 430 oldu. Erkeklerde ise en yüksek puanlı kayıt 489.81, en düşük puanlı kayıt ise 437.49 olarak gerçekleşti.

ÜSKÜDAR AMERİKAN LİSESİ DİPLOMASININ ÖZELLİĞİ NEDİR?

Üsküdar Amerikan Lisesi kendi diplomasının yanı sıra, 2014 yılında yetkilendirildiği International Baccalaureate (Uluslararası Bakalorya- IB) Diplomasını da veriyor. IBDP’yi seçen öğrenciler çift diploma ile mezun olurlar. 

ÜSKÜDAR AMERİKAN LİSESİ KONTENJANI NEDİR?

Üsküdar Amerikan Lisesi 2019-2020 kontenjanı geçen yıla göre kontenjanı 8 kişi arttı. Kız öğrenci kontenjanı 92, erkek öğrenci 92 olmak üzere 184 oldu.

YATILI OKUMAK MÜMKÜN MÜ?

Hayır, yatılılık yok.

ÜSKÜDAR AMERİKAN LİSESİ  ÜCRETİ NEDİR?

Üsküdar Amerikan Lisesi  2019-2020 öğretim yılı ücreti

Peşin: 90 bin 380 TL

10 taksit: 98 bin 230 TL

ÜNİVERSİTE BAŞARISI NEDİR?

Mezun Olan Öğrenci Sayısı: 166

Sınava Giren Öğrenci Sayısı: 160

Tercih Yapan Öğrenci Sayısı: 120

Tercih Yapıp Kazanan Öğrenci Sayısı: 119

Devlet Universitesi:​​47

Vakıf Üniversitesi: ​72 (Yerleşenlerin 31’i burslu)

YURTDIŞI ÜNİVERSİTELERE KABULLER

Mezunların yüzde 50’si yurtdışında üniversite eğitimi almayı tercih ediyor. ABD ile Kanada üniversiteleri tercihlerde ilk sırada oluyor. 2018’de kabul aldıkları üniversiteler arasında Columbia, Harvard, Brown, Johns Hopkins gibi yükseköğretim kurumları bulunuyor. 

 

23-06-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş