Arama sonuçları

Önce yetenek kalktı, sonra ‘iki bölüm’ için geri geldi

Önce yetenek kalktı, sonra ‘iki bölüm’ için geri geldi

Bu yıl yükseköğretim programlarında bazı bölümlerde puan değişikliği olurken, bazı bölümlerde de “özel yetenek sınavları” kaldırıldı ve Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) puanlarına geçildi. İç mimarlık ve endüstri ürünleri tasarımı bölümlerine “özel yetenek sınavı” ile değil, merkezi yerleştirme ve Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) puanları ile öğrenci alınacağı kılavuzda ortaya çıktı. Üstelik bu karardan üniversitelerin haberi bile yoktu.

İTİRAZLAR SONUÇ VERDİ

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi bu karara itiraz ederek, bu iki bölüme yine özel yetenek sınavıyla öğrenci alınmasını istedi.  26 Mart’ta yapılan YÖK Yürütme Kurulu toplantısında endüstri ürünleri tasarımı ile iç mimarlık bölümlerine merkezi yerleştirme ile öğrenci alınmasına ilişkin alınan karar iptal edildi. Böylece bu yıl iki bölümde yine özel yetenek sınavı ile öğrenci alınacak.

YETENEK BAZI BÖLÜMLERDE KALKTI

Ancak bu puan türü değişiklikleri ve merkezi yerleştirme getirilmesi sadece bu iki bölümü kapsamıyor. Bu iki bölüm yine özel yetenek sınavı ile öğrenci almaya devam edecek ancak daha birçok bölüm için LYS puanları ve merkezi yerleştirme şartı sürüyor. Örneğin iç mimarlık bölümü için özel yetenek sınavı geri geldi ama iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümü için aynı şey geçerli değil. Bu bölüm LYS puanlarından Türkçe Matematik TM-1 puanına göre bu yıl öğrenci alacak.

BÖLÜMÜNÜZÜ KONTROL EDİN

Bunun gibi yine özel yetenek sınavları ile öğrenci alan görsel iletişim, iletişim ve tasarım, sanat tasarımı ya da yönetimi gibi bölümler 2015 yılından itibaren LYS puanları isteyecek.

ÖZEL YETENEK KONTENJANI NE OLDU?

Özel yetenek ile öğrenci alan bölümler için 2015 yılında ayrılan kontenjan ise 26 bin 140.

Devlet: 20.105

Vakıf: 4.428

KKTC: 1.607

TOPLAM: 26.140

 

Fotoğraf: Yaşar Üniversitesi

22-06-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş