Arama sonuçları

Özel yetenek sınavları nedir?

Özel yetenek sınavları nedir?

Üniversiteli olmanın yolu yalnızca Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) puanlarıyla tercih yapmaktan geçmiyor. Size üniversite kapısı açacak bir başka yol ise yükseköğretim kurumlarının sanat ve spor alanlarında kendilerinin düzenledikleri “özel yetenek” sınavlarına katılmak olacak.

Yükseköğretim kurumlarına iki yolla öğrenci alınıyor. Bunlardan biri merkezi yerleştirmeye katılmak. Bu yerleştirmeye katılabilmek için YGS ve LYS’lerde baraj puanları aşmanız gerekiyor. Ardından da tercih listesi hazırlayacak ve ÖSYM tarafından bir yükseköğretim programına puan üstünlüğü dikkate alınarak yerleştirileceksiniz.

İkinci yol ise yükseköğretim kurumlarının kendilerinin düzenlediği ve yerleştirmelerini de kendilerinin gerçekleştirdiği özel yetenek sınavlarına girmek. 2014 yılında özel yetenek sınavıyla öğrenci alan programların kontenjanı 25 bin 674 oldu. Bu kontenjanın 18 bin 725'i devlet üniversitelerinde bulunuyordu. 2015 yılı için özel yetenek ile öğrenci alan bölümler için ayrılan kontenjan ise 26 bin 140.

HANGİ BÖLÜMLERE GİREBİLİRSİNİZ?

Güzel sanatlar ve mimarlık fakülteleri, devlet konservatuarı, beden eğitimi ve spor yüksekokulu, eğitim fakülteleri bu özel yetenek sınavlarıyla öğrenci alıyor. İç mimarlık, görsel sanatlar, iletişim ve tasarım, sanat tasarımı, opera, modern dans, moda tasarımı, moda ve tekstil, tekstil, tiyatro, yaylı çalgılar, keman, klarnet, bale, mutfak sanatları, resim iş ile müzik öğretmenliği gibi programlara özel yetenek sınavlarına girerek  yerleşebilirsiniz.  

140 PUAN ARTIK YETMİYOR

Özel yetenek sınavlarını üniversiteler kendileri düzenliyor, başvurular da bu kurumlara yapılıyor. YGS’de 6 puan türünde herhangi birinden 2016 yılına kadar 140 puana sahip olanlar bu sınavlara girebiliyordu. Ancak 2015 Aralık ayında YÖK bir karar aldı ve YGS'nin ilk barajını 140'dan 150'ye yükseltti. Bu yüzden 2016 yılından başlayarak özel yetenek sınavlarına ancak YGS'de 150 puanı aşanlar katılabilecek. Ama üniversitelerin daha yüksek puanı başvuru koşulu olarak koyabileceklerini de unutmayın.

Yurtdışı ve KKTC'deki üniversitelere özel yetenek sınavı sonuçlarına göre girdiyseniz Türkiye’deki üniversitelere yatay geçiş yapamayacağınızı da bilin.

İKİSİNE DE BAޞVURU HAKKINIZ VAR

Merkezi yerleştirme ile bir yükseköğretim programına yerleşmiş olsanız da özel yetenek sınavlarına girebilirsiniz. Bu sınavı da kazandığınızda ya merkezi ya da özel yetenek sınavıyla yerleştiğiniz bölümlerden ancak birine kayıt yaptırabilirsiniz. İki programa da kayıt yaptırma hakkınız yok.

ENGELLİ ÖОRENCİYE 100 PUAN

YÖK Genel Kurulu’nun 2014 yılında aldığı kararla başta otizmli, bedensel, görme ve işitme engelli öğrencilerin üniversiteye girme şansı arttı. Bu öğrencilerin YGS puanlarından en az biri 100 puan olursa özel yetenek sınavlarına girebiliyorlar.

Fotoğraf:Yaşar Üniversitesi

28-06-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş