Arama sonuçları

ÖSYM, zamlı KPSS ücretlerini 'gözden' geçirecek

ÖSYM, zamlı KPSS ücretlerini 'gözden' geçirecek

Bu yıl başta öğretmenler olmak üzere devlet kadrolarında çalışmak isteyenlerin girmek zorunda olduğu Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (2017KPSS) hem sınavın kapsamı hem de başvuru ücretleriyle ilgili değişiklikler oldu. ÖSYM hem ücret hem de kapsamla ilgili yaptığı değişikliklerle ilgili yazılı açıklama yapıldı.

İşte ÖSYM’nin açıklamaları:

TÜM TESTLER AYNI KİTAPÇIKTAYDI: 2017 yılına kadar her biri beşer testten oluşan, adaylara kaç teste cevap verdiğine bakılmaksızın aynı kitapçığın verilip aynı süre tanınarak iki oturum şeklinde yapılan KPSS alan bilgisi sınavları bu yönüyle her zaman eleştirilmiş, adaylar ve sınav görevlileri tarafından sürekli şikayet konusu edilmiştir.

ALAN BİLGİSİ İYİLEŞTİRMELERİ: 2017 yılı itibarıyla yürürlüğe giren mevzuat değişikliği ile birlikte söz konusu eleştiriler de göz önünde bulundurularak, KPSS alan bilgisi sınavlarında birçok iyileştirme yapılmıştır.

EKONOMETRİ TESTİ ÇIKARILDI: Ekonometri testinin ağırlıklandırıldığı puan türü, kurumlar tarafından kullanılmaması nedeniyle sınav kapsamından çıkarılmış; geri kalan dokuz testin hepsinden belirli pay alan puan türleri sadeleştirilerek en fazla beş alan testine katılmayı gerektiren yeni puan türleri belirlenmiş; alan testlerinin soru sayıları üçte bir oranında artırılarak her bir alanda kapsam geçerliliği genişletilmiş; bu çerçevede sınav süreleri de kısaltılarak yeniden belirlenmiş ve sınavlar aynı hafta sonu Cumartesi ve Pazar günleri sabah ve öğleden sonra olmak üzere dört oturum olarak düzenlenmiştir. Adayların sadece puanını kullanacakları testlere katılmalarına imkan vermek amacıyla sınav saatleri de, her bir test için farklılaştırılmıştır.

SINAV ÜCRETLERİNE YANSIDI: Adaylar ve ilgili kamuoyunca memnuniyetle karşılandığı gözlenen tüm bu iyileştirmelerin, sınavların Cumartesi ve Pazar günleri dört oturum olarak yapılacak olması nedeniyle ortaya çıkan maliyet artışının sınav ücretlerine yansıtılması sonucu meydana gelen tartışmaların gölgesinde kaldığı; tek teste giren ile beş teste giren adaylara sınav maliyetlerini doğru yansıtmayı amaçlayan bu test bazlı ücretlendirmenin, sanki katıldığı teste bakılmaksızın tüm adayların sınav maliyetlerini kat kat artırdığı biçiminde algılandığı görülmüştür.

YENİ ÜCRETLER BELİRLENECEK: 13 Mart 2017 tarihinde 2017 KPSS kılavuzunda kamuoyuna açıklanan tüm bu iyileştirmeler korunarak sadece test bazlı ücretlendirme  konusu ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından  yeniden değerlendirilecek. Yeni ücretler KPSS Alan Bilgisi sınav başvurularının başlayacağı 27 Mart 2017 tarihinden önce adaylara duyurulacaktır.

ÖSYM YÜZDE 90 ZAM YAPMIŞTI

ÖSYM’nin dün açıklanan KPSS başvuru kılavuzunda geçen yıla göre yüzde 90 zam yaptığı ortaya çıkmıştı. Öncelikle geçtiğimiz yıl her bir oturum için 55 TL olan KPSS başvuru ücreti bu yıl 60 TL olarak belirlenmişti. Geçtiğimiz yıl tüm oturumara girmek isteyen adaylar 220 TL öderken bu yıl kılavuzdan “tüm oturumlar için” ifadesi kaldırılmış ve kılavuzda oturumların ayrı ayrı ücretleri yer almıştı. una göre tüm oturumlara girmek isteyen adaylar toplam 420 TL ödemek zorunda. Bunlara eğitim bilimleri ve ÖABT de eklendiğinde ücret 540 TL’ye çıkıyor.  Tüm bu artışlar dikkate alındığında ÖSYM’nin KPSS başvurularında yüzde 90 zam yaptığı görülüyordu.

 

14-03-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş