Arama sonuçları

Özel okullara ‘MEB protestosu’

Özel okullara ‘MEB protestosu’

39 ilde 1200 okul kurucusunun üye olduğu Türkiye Özel Okullar Derneği’nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği eğitim sempozyumu bu yıl “MEB protestosu” ile başladı. “Okul ve Eğitim” temalı sempozyum dün Antalya Belek’te başladı.  Ancak sempozyuma Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın yanı sıra ne bakanlıktan tek bir genel müdür ne de 81 ilden tek bir il milli eğitim müdürünün katılımı olmadı. Sempozyumlar başladığı günden bu yana ilk kez böyle bir durum yaşandığını söyleyen eğitimciler ise şaşkındı. Konuştuğumuz eğitimciler, “Bizler de MEB’e bağlı okullarız. Geçen yıl kapanış töreninde Üstün Dökmen’in yaptığı konuşma yüzünden biz cezalandırılıyoruz. Oysa, devlette küsme olmaz” dedi.

GEÇEN YIL GERİLİM YAŞANDI
Geçen yıl eğitimci Prof.Dr. Dökmen Bakan Avcı’nın bulunduğu salonda “Herkesin din dersi 5 bu kadar hırsız nereden çıktı?” demiş ardından Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Ömer Faruk Yelkenci yaptığı konuşmayla Dökmen’i azarlanmıştı. Yelkenci konuşurken de sempozyuma katılan öğretmenlerin yarısı protesto için salonu terketmişti.

BAŞIMIZIN ÜSTÜNDE YERLERİ VAR
MEB düzeyinde tek bir katılımcının bile sempozyuma katılmaması üzerine “MEB özel okulları protesto mu ediyor?” diye sorduğumuz Dernek Başkanı Cem Gülan; “Biz davetimizi gönderdik, Sayın Bakan başka bir programı olduğunu, bu nedenle katılamayacağını bildirdi herkesin kendi takdiri, başımızın üstünde yerleri var” diye yanıtladı.

YÜZDE 100 ARTIŞ OLDU
Sempozyumun açılışında konuşan Cem Gülan, özel okullarda okuyan öğrenci sayısının yüzde 100 arttığını hatırlatarak, “Bu artışta eğitim teşviğinin ve temel liselerin büyük katkısı oldu. Öğrenci sayısı 1 milyonun üstüne çıktı. 3 yıl önce 4200 özel okul vardı, bu yıl 8250 oldu. Yani yüzde yüz artış var, bunun 1200’ü temel lise.  Ama sayıdan çok kalite önemlidir. Eğer kaliteli eğitim olmazsa, veli aldatılırsa gelecek yıllarda büyük darbe alırız” dedi.

SURİYELİ ÇOCUKLAR HEPİMİZİN SORUNU
400 bin Suriyeli çocuğun Türkiye’de misafir olarak eğitim aldığını hatırlatan Cem Gülan, “Ülke olarak imkanlarımızı zorluyoruz. Ama bu çocukların kaliteli eğitime ve okula ihtiyaçları var. Dünya liderlerinin hepimizin içini parçalayan çocuk ölümlerinde kısa bir süreliğıine ortaya çıkmaları yeterli değil. Bu çocukların eğitimlerinin planlanması gerek. Savaş, terörü yok etmek istiyorsak, canlı bombalar olmasın diyorsak New York’ta, Paris’te, İstanbul’da Ankara’da dünyanın her köşesinde güvenli bir dünya istiyorsak tek çare eğitimdir.

26-01-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş