Arama sonuçları

Prof. Dr. Demir: LYS müfredata uygun hazırlandı

Prof. Dr. Demir: LYS müfredata uygun hazırlandı

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, 18 Haziran'da başlayacak Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sorularının önceki yıllarda olduğu gibi tümüyle Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfredatına uygun olarak hazırlandığını belirterek "Bu yüzden, 2016 LYS'de, adayların daha önce hiç görmediği konudan soru çıkma durumu söz konusu değildir. Adaylarımız müsterih olsun." dedi. İşte Demir'in açıklamaları: 

LYS'ye 1 milyon 73 bin 18 adayın başvuru yaptı. 2016 LYS formatında kılavuzda yer alan bilgilerin dışında herhangi bir değişiklik söz konusu olmadı. ÖSYM'de bir süreden beri uygulanan soru havuz sistemine göre, yazarların hazırladıkları soruların ne zaman sorulacağını bilmiyoruz. Bu yıl sorulan soruların bir kısmı bu yıl, bir kısmı geçen yıllarda hazırlanan sorulardan çıkar. Bu yüzden, 2016 LYS için kaç kişi soru hazırladı sorusunun cevabı önceden verilemez.

81 İLDE SINAV GÖZLEMCİLERİ OLACAK: Sınavların yönetmelik ve kılavuzlarda düzenlenen kurullara uygunluğunu gözlemek amaçlı görevlendirilen "sınav gözlemcisi" uygulamasına ilk kez 2015'in ikinci yarısından itibaren başlandı. Bu yılki LYS'de sınav gözlemcisi olarak görev almak isteyenlerin tercihlerinin, Görevli İşlemleri Sistemi (GİS) üzerinden alındı. 2016 LYS'de de bütün illerde sınav gözlemcisi görevlendirildi. Bu görevliler, sınav günü aday olarak atandıkları binaya giderek sınava girecek ve sınavın organizasyonunun, bina girişlerindeki aramalardan salondaki işlemlere kadar kurallara uygunluğunu gözlemleyip, ÖSYM Başkanlığına raporlayacak. ÖSYM sınav gözlemcileri, aday kimliği dışında özel bir kimlik veya görevlendirme belgesi taşımayacak, sadece aday gibi sınava girecek, sınavın uygulamasına ve organizasyonuna herhangi müdahalede bulunmayacak.

FAZLA SÜRE KULLANANIN SINAVI GEÇERSİZ: 2016 Yükseköğretime Geçiş Sınavında (YGS) görevlilerin "Sınav bitti" uyarısının ardından özellikle "Kitapçığı kapat" uyarısını da yapmaya başladı. Bu uyarıdan sonra kitapçığı açan adayların sınavları iptal edildi ve bu yeni kuralı tam olarak uygulamadığı tespit edilen görevlilere de ÖSYM sınavlarında tekrar görev verilmedi. Fazla süre kullanımı nedeniyle 2016 yılında 117, 2015 yılında 832 adayın sınavı iptal edildi. Bu kural, tüm sınavlarda geçerli olduğu için 2016 LYS'de de uygulanacaktır. Özellikle bu konuda adaylarımızı sizin aracılığınız ile tekrar uyarmak isteriz. Sınav süresi herkesi için aynıdır. Bir soru ile çok sayıda adayını sıralamasının değiştiği bir sınavda hiçbir adayın fazladan süre kullanması hoş görülemez, buna izin verilemez.

AÇIK UÇLU SORU YOK: "Sınav kitapçığı" uygulaması ilk kez 30 Nisan 2016'da yapılan İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavında (2016-İSG 1. Dönem) yapıldı. "İSG ve DGS (Dikey Geçiş Sınavı) gibi birkaç orta büyüklükte sınav için aynı yöntem uygulanacak ama 2016 LYS'de yeni bir uygulama yapılmayacak, sınav geçen yıllarda olduğu gibi uygulanacak. Ayrı bir cevap kağıdı olmadan soru kitapçığında her bir sorunun altında cevap alanı oluşturulması, aynı zamanda açık uçlu soruların sınavlarda sorulabilmesi için bir teknik ve ön hazırlık niteliğinde. Ancak bugün itibariyle herhangi bir sınavda açık uçlu soru sorulmasına ilişkin bir karar alınmamıştır. 

LYS ADAYLARI İÇİN SÜRPRİZ YOK: İSG 1. Dönem Sınavı ile adaylardan sınav öncesi soru kitapçığının ön kapağında yer alan sayfada, alfabenin bütün harflerini ve rakamları yazmalarını gerektiren yeni bir uygulamaya geçtik. ÖSYM olarak el yazısıyla örneğin 'a' harfinin adaylar tarafından ne kadar farklılıkla yazılabildiğinin bir arşivini oluşturma hedefindeyiz. Bu da açık uçlu soruların cevaplarını okuma konusunda gerekli altyapı oluşturmaya dönük bir girişim ancak 2016 LYS'de bu uygulama da yer almayacak. LYS adayları için sürpriz bir durum söz konusu değil.

Bu blog AA abonesidir.

14-06-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş