Arama sonuçları

Proje üreten öğrenci kazanıyor: Burs, para, yurtdışı eğitim

Proje üreten öğrenci kazanıyor: Burs, para, yurtdışı eğitim

Proje üreten öğrenci kazanıyor: Burs, para, yurtdışı eğitim. Öğrencilerin katılabileceği her alanda düzenlenen yarışmalar var. Bu yarışmalarda dereceye girenlere ise 50 bin TL’ye kadar para ödülleri de veriliyor, yurtdışı eğitim, staj, burs gibi olanaklar da sunuluyor.

Sağlık, mimarlık, fotoğrafçılık, resim, çevre başta olmak üzere her öğrencinin ilgisine göre katılabileceği yarışmalar var. Milliyet’ten Ozan Ömer Kadüker bu yarışmaları ve ödülleri derledi. İşte katılabileceğiniz bazı yarışmalar:

PROJE ÜRETEN ÖĞRENCİ KAZANIYOR: BURS, PARA, YURTDIŞI EĞİTİM

TÜBİTAK, üniversitelilerin Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu tüm alanlarda bilimsel çözümler üretmelerini ve bu doğrultuda bilgi ve becerilerini geliştirmelerine yönelik projeler geliştirmelerini teşvik etmek amacıyla Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları düzenliyor. 

10 Mayıs’a kadar başvuruların devam ettiği yarışmada Akıllı Şehirler ve Ulaşım; Bilgi ve İletişim Teknolojileri; Eğitim; Enerji ve Çevre; Gıda ve Tarım; Makine İmalatı ve Otomotiv; Sağlık; Savunma, Uzay ve Havacılık; Sosyal Yenilikçilik ve Girişimcilik olmak üzere 9 kategori var.  Yarışmada bölge derecesi alan birinci proje 5.000 TL, ikinci 3.500 TL, üçüncü 2.000 TL ödül kazanacak. Finalde ise birinci 15.000 TL, ikinci 10.000 TL, üçüncü 7.500 TL, danışmalar da  3.000 TL ile 5.000 TL arasında ödül alacak.

ÇEVRE VE TASARIM YARIŞMALARI

OYAK Çimento ise çimento ve betonun doğru kullanımını artırmak ve yaygınlaştırmak için tasarım yarışması düzenliyor. Temasının ‘Beklenmedik Dönüşümler’ olarak belirlendiği yarışmanın öğrenci kategorisi birincisine 12.000 TL, ikincisine 9.000 TL, üçüncüsüne 6.000 TL ödül verilecek. Son başvuru tarihi 5 Mayıs.

GÜNÜMÜZÜN SANATÇILARI YETİŞİYOR

Çağdaş sanat alanındaki gelişmelere ve sanatçılara destek olmak amacıyla Akbank 37. Günümüz Sanatçıları Yarışması düzenleniyor. Çağdaş sanatın tüm ifade biçimlerine açık olan yarışmaya üniversitelerin resim, heykel, fotoğraf, video, baskı, grafik tasarım, görsel iletişim tasarımı, animasyon, cam ve seramik bölümlerinin lisans veya yüksek lisans öğrencileri veya mezunları katılabiliyor. Yarışmanın bu yılki teması ‘Ortak Stratejilerin Gösterisi’ olarak belirlendi. 30 Nisan’a kadar başvuruların alındığı yarışmada birinciye Akbank Sanat Ödülü ve 15.000 TL, ikinciye 10.000 TL, üçüncüye 5.000 TL para ödülü verilecek.

FİLM YARIŞMASI DA VAR

İstanbul Erkek Lisesi Sinema Kulübü de 16. Altın Boğa Film Festivali kapsamında kısa film yarışması düzenliyor. Başvuruları 1 Mayıs’a kadar devam eden yarışmada en beğenilen kısa film yönetmeni, Altın Boğa Özel Ödülü’nün yanı sıra oyun bilgisayarına ve 3 bin TL para ödülüne sahip olacak. Yarışmayla ilgili detaylı bilgi www.ielsinema.com adresinde yer alıyor.

‘SIFIR ATIK’ İÇİN FARKINDALIK

Çocuklar ve gençler aracılığıyla ‘Sıfır Atık’ konusunda farkındalık oluşturmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Geri Dönüştürülebilir Atık Yarışması düzenleniyor. İlkokulluların resim, ortaokulların ise resim ve 3 boyutlu projelerle katılabildiği yarışmada, birinciye dizüstü bilgisayar ve bisiklet, ikinciye tablet ve bisiklet, üçüncüye ise bisiklet verilecek. Liselilerin fotoğraf, 3 boyutlu proje, karikatür eserleriyle katılabildiği yarışmada, birinciye 5.000 TL, ikinciye 3.000 TL, üçüncüye 2.000 TL tutarında hediye çeki verilecek. Fotoğraf, kısa film, 3 boyutlu projelerle başvuru yapılabilen üniversiteliler kategorisinde ise birinci 15.000 TL, ikinci 10.000 TL, üçüncü 5.000 TL kazanacak. Yarışmalar için son başvuru tarihi 2 Mayıs.

YURTDIŞINDA DİL EĞİTİMİNE YOLLUYOR

İstanbul Deri ve Deri Mamülleri İhracatçıları Birliği 5. Detay Deri Ürünleri Tasarım Yarışması, düzenliyor.  Deri Konfeksiyon ve Saraciye olmak üzere iki kategoride gerçekleştirilen yarışma, 35 yaş altındaki tasarımcıların katılımına açık. Her kategoride birinciye 30.000 TL, ikinciye 20.000 TL, üçüncüye 10.000 TL para ödülü verilecek yarışmada dereceye girenlere yurt dışı ve yabancı dil eğitimi olanağı da sunuluyor. Başvurular için son tarih 14 Haziran.

Limancılık sektöründe yenilikçi fikirleri desteklemek amacıyla Limancılık İnovasyon Yarışması düzenleniyor. Lisans, yüksek lisans veya doktora öğrenimi gören öğrencilerin katılabildiği yarışmanın konusu verimlilik ve optimizasyon, otomasyon, yapay zekâ, liman-şehir entegrasyonu gibi limancılık kapsamında işlenebilecek temalar olarak belirlendi.

Yarışmada birinciye 7.500 euro (yaklaşık 50 bin TL), ikinciye 5.000 euro, üçüncüye 2.500 euro verilecek. Mansiyon Ödülü’nün 1000 euro olduğu yarışmada dereceye giren öğrencilere lisans ve yüksek lisans eğitimlerinin sonuna kadar Garip ve Zeycan Yıldırım Vakfı tarafından eğitim bursu verilecek. Birincilik ödülü alan kişi ise Yılport Holding tarafından uluslararası sektörel bir etkinliğe götürülecek.

Yarışmada ayrıca Tasarım Tescil Ödülü, Yurtdışı Eğitim Ödülü, Üst Düzey Yönetici ile Görüşme Ödülü, staj ve iş imkânı gibi farklı ödüller de bulunuyor. Başvuru için son tarih ise 26 Nisan.

10-04-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş