Arama sonuçları

Tematik Spor Liseleri: Sayıları da ilgi de artıyor

Tematik Spor Liseleri: Sayıları da ilgi de artıyor

Tematik Spor Liseleri: Sayıları da ilgi de artıyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın sporun yaygınlaşması ve olimpiyatlarda başarı için hayata geçirdiği Tematik Spor Liseleri hem sayı hem de öğrenci sayısı açısından artıyor.

 

Spor liselerinin ilki, öğrencilere beden eğitim öğretmek, spor alanında temel bilgi ve beceriler kazandırmak, nitelikli insan yetiştirilmesine kaynaklık etmek amacıyla 2004-2005 eğitim ve öğretim yılında İstanbul’da açıldı. Yetenek sınavıyla öğrenci alan spor liselerinin sayısı zamanla giderek arttı ve 14 yılda 74’e ulaştı. Spor okullarındaki ders sayısı da zaman içinde amaca uygun hale getirildi.

 

TEMATİK SPOR LİSELERİ: SAYILARI DA İLGİ DE ARTIYOR

Bireysel ve takım sporlarına yönelik derslerin ağırlıklı olduğu bu liselerdeki ders sayısı da 18'den 16’ya düşürülürken, olimpik branşlara yönelik çalışmalara ağırlık verildi. Halter, yüzme, güreş, kayak, tenis, masa tenisi, badminton, oryantiring, eskrim, bisiklet, okçuluk, judo, karate, boks ve tekvando gibi bireysel spor branşlarının dersleri spor okullarında öğrencilere verilirken okullara futbol, basketbol, voleybol ya da hentbol branşlarında takım oluşturma imkanı da tanındı.

MEB, atletizm ve artistik jimnastiği de daha sonra bağımsız ders olarak spor liselerinin müfredatına ekledi.

Öğrenci sayısı 2015-2016'da 10 bin 879 iken bu sayı 2017-2018 döneminde 15 bin 113’e ulaştı.

OKULLARDA BRANŞLAŞMA BAŞLADI

MEB ile Gençlik ve Spor Bakanlığı, spor liseleri projesini geliştirdi ve olimpiyatlarda başarı için  "tematik spor liseleri" çalışmasını başlattı. Bakanlıklar arasında 2016 yılında imzalanan protokolle öğrenci sayısı giderek artan spor okullarında olimpik dallarda branşlaşmaya gidildi. 

Bu doğrultuda ağırlıklı olarak bisiklet, atletizm, futbol, basketbol, atletizm, yüzme, güreş, buz pateni, curling, kayak, buz hokeyi, uzakdoğu sporları, su sporları ve boks gibi çeşitli branşlarda eğitim verilecek okullar belirlendi. Türkiye'yi uluslararası alanda temsil edecek başarılı sporcuları yetiştirmeyi amaçlayan proje kapsamında bulundukları il ya da bölgenin özelliklerine uygun olarak belirlenen okullar "Tematik Spor Lisesi" yapıldı.

 

TEMATİK SPOR LİSELERİ HANGİ İLLERDE VAR?

- Ankara TVF Spor Lisesi / Voleybol

- İstanbul Türkiye Futbol Federasyonu Meral-Celal Aras Spor Lisesi / Futbol

- Antalya Alanya Spor Lisesi / Yüzme-Bisiklet

- Erzincan Spor Lisesi / Atletizm

- Erzurum Aziziye Spor Lisesi / Buz Pateni-Curling-Kayak-Buz Hokeyi

- Eskişehir Tepebaşı Eğitimciler Spor Lisesi / Basketbol

- İzmir Foça Spor Lisesi / Futbol

- Samsun İlkadım Gülizar-Hasan Yılmaz Spor Lisesi / Uzakdoğu sporları

- Sakarya Serdivan Spor Lisesi / Su sporları

- Sivas Ahmet Ayık Spor Lisesi / Güreş-Boks

24-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş