Arama sonuçları

TEV'den 56 öğrenciye 2 milyon TL burs

TEV'den 56 öğrenciye 2 milyon TL burs

Türkiye Eğitim Vakfı (TEV) bu yılki üstün başarı bursunu almaya hak kazanan 56 öğrencisini tanıttı. TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, bir ülkenin sahip olduğu en büyük sermayenin gençlerin sahip olduğu bilgi ve birikim olduğuna inandıklarını belirtti.  TEV'in kurulduğu 1967 yılından bu yana bunun için çalıştıklarına vurgu yapan Koç, "TEV üstün başarı bursumuzla öğrencileri desteklemeye çalışıyoruz. Üstün başarı bursu alan öğrencilerin eğitimlerini tamamladıktan sonra ülkenin iyi yerlerinde vatanlarına hizmet edeceklerine inanıyorum. Türkiye'nin aydınlık yarınları için çalışıyoruz" dedi.   

KIZLARA FIRSAT EŞİTLİĞİ 
Koç, bu yıl İzmir ve Trabzon’dan sonra Ankara’da da bir kız öğrenci yurdu açtıklarını söyleyerek, şöyle konuştu. 
"Kız öğrencilere fırsat eşitliği sunacak bir kız öğrenci yurdunu memleketimize daha kazandırdık.
 Bağışçılarımızın vasiyeti üzerine iki sağlık meslek lisesi açtık. Gençlerimize bugüne kadar yurt içinde 223 bin 600, yurt dışında ise bin 665 burs imkanı sağladık. 2015- 2016 eğitim döneminde yurt içinde 6 bin 240, yurt dışında ise 165 öğrencimiz yüksek lisans ve doktora burslarımızdan faydalandı. Vakfımızın 40. yılı olan 2007'den bu yana da 477 öğrencimize üstün başarı bursu verdik, daha önceki yıllardan devam eden bursiyerlerimizle birlikte eğitimine destekte bulunduğumuz 208 öğrencimizle birlikte bu yılki eğitim öğretim döneminde 2 milyon 163 bin lira burs ödemesi yapılmış olacak."

ATATÜRK'ÜN ÖĞÜDÜNÜ HATIRLAYIN
Bursiyerlerin başarı hikayelerinin kendisini derinden etkilediğini anlatan Koç, "Bu bursu kazan öğrencilerimizin eğitimlerini tamamladıktan sonra hızlı adımlarla ilerleyeceklerini, ülkemizin seçkin kurum ve kuruluşlarında görev alacağını, bu görevlerini hakkıyla ifa edebileceklerine gönülden inanıyoruz. bu parlak öğrencilerimize Atatürk'ün şu öğüdünü hatırlatmak isterim. 'Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak'. Zira zeka, kabiliyet maalesef çalışmadan kifayet etmiyor" ifadelerini kullandı. 

TEV Mütevelli Heyeti Başkanı Rona Yırcalı ise 50 yıldır vakfın mütevelli heyetinde yer aldığını anımsatarak, vakfın 50 yıldır gençlere ve geleceğe hizmet etmeye çalışarak bütün kesimlere, bölgelere hizmet eden bir kuruluş haline geldiğini anlattı. Yırcalı, teknik okullar yapmaya, kız öğrenciler için yurt açmaya çalıştıklarını ve en önemlisi başarılı öğrencilere çeşitli imkanlarla yardım ettiklerini dile getirdi. 

1500 KİŞİ İÇİNDEN 56'SI SEÇİLDİ 
TEV Genel Müdürü Yıldız Günay da başvuru yapan yaklaşık bin 500 öğrenciden 56'sının titizlikle seçildiğini söyleyerek “Hep birlikte ülkemizin aydınlık yarınlarına bir tuğla daha koyuyoruz" dedi. 

Üstün başarı bursu almaya hak kazanan ve törende konuşma yapan 9 öğrenciden biri olan İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji bölümü öğrencisi Cansın Coşkunyürek, zor dönemlerden geçtiğini ve kanser olan annesini yakın zamanda kaybettiğini anlattı. Bu zorluklardan edindiği en büyük tecrübenin insanların kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenmesi olduğunu vurgulayan Çoşkunyürek, gençleri ayakları üzerinde durma konusunda hayata hazırlayan ve destek sunan TEV'e teşekkür ederek, uzman bir psikolog olmak istediğini belirtti.

 

17-02-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş