Arama sonuçları

Bursu karşılıksız kredisi ise geri ödemeli

Bursu karşılıksız kredisi ise geri ödemeli

Üniversite gençleri maddi olarak destekleyen kurumlardan biri Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan, yükseköğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere burs ve öğrenim kredisi veriyor. Kurumun verdiği kredi ve burs bazen karıştırılıyor. Yurtkur bursu karşılıksız iken, öğrenim kredisi geri ödemeli. Yurt dışında öğrenim gören gençler de bunlara başvurabiliyor. İşte KYK bursları ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtları:

BURS VE ÖОRENİM KREDİSİ ARASINDAKİ FARK NEDİR?
Burs, yükseköğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi Türk vatandaşı öğrencilere karşılıksız verilen maddi destektir. Öğrenim kredisi ise yükseköğrenim gören gençleri maddi yönden desteklemek için geri ödemeli olarak verilir. Öğrenim kredisi öğrencilerin devam ettikleri yükseköğretim kurumlarının normal öğrenim süresince ödenir. Öğrenciye normal öğrenim süresince verilen miktarlara Devlet İstatistik Enstitüsü Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki (Yİ-ÜFE) artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile toplam borç belirlenir. Öğrenciler borçlarını; öğrenim gördüğü öğretim kurumunun normal öğrenim süresinin bitiminden itibaren iki yıl sonra başlamak üzere aylık taksitler halinde öder. 

BURS İÇİN NEREYE BAޞVURMAM GEREKİYOR?

Başvurular, e-devlet üzerinden yapılıyor.  

BURSTAN KİM YARARLANAMAZ?
Kurumdan daha önce burs ya da öğrenim kredisi alan öğrenciler, bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler, yabancı uyruklu öğrenciler, polis akademisi ile askeri okul öğrencileri, ek süre öğrenim gören (artık yıl) öğrenciler, yüksek lisansta hazırlık okuyan öğrenciler, aylık ücretle bir işte çalışan öğrenciler, gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler ve burs Yönetmeliği hükümlerine göre burs almaya yeterli bulunmayan öğrenciler burstan yararlanamazlar.

BURS MİKTARI NEDİR?

Burs almaya hak kazanan öğrencilere 2016 yılında 400 TL verildi. Burs miktarı Bakanlar Kurulu kararıyla belirleniyor. LYS'de ilk 100'de olan öğrencilere ayrıca burs veriliyor. Milli sporcuların da bu burslardan yararlanma şansı var.  Burslar karşılıksız oluyor ama kredi geri ödemeli. Öğrenci mezun olduktan sonra aldığı krediyi ödüyor. 

ÖZEL BURSLARI VAR MI?
ޞehit veya gazi çocukları, engelli öğrenciler, anne ve babası ölmüş olanlar, lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar, lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesi'nde tamamlayanlar, “Milli Sporcu Belgesi” almış yükseköğretim öğrencilerinden Spor Genel Müdürlüğü tarafından milliliği teyit edilen öğrenciler, “terörle mücadeleden dolayı köyleri boşaltılan üniversite çağındaki öğrencilere ve ölenlerin çocuklarına, Soma maden kazasında babası vefat eden çocuklara ve ÖSYM tarafından belirlenen her öğretim dalındaki ham puan bazında ilk 100’e giren öğrencilere KYK bursunda öncelik verilir. 

Fotoğraf: Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)

25-09-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş