Arama sonuçları

Tıp öğrencileri 'zorunlu istihdama' karşı protesto düzenledi

Tıp öğrencileri 'zorunlu istihdama' karşı protesto düzenledi

Arnavutluk'ta akademik yılın ilk gününde tıp öğrencileri, diploma alabilmeleri için belirlenen süre boyunca ülkede zorunlu istihdamlarını şart koşan yasayı protesto etti.

Tiran Tıp Fakültesi'nden onlarca öğrenci, başkent Tiran’daki Rahibe Teresa Üniversite Hastanesi ve Fakülte Dekanlığı'nın önünde toplandı.

ZORUNLU İSTİHDAMA KARŞILAR

Öğrenciler, "Adaletsizlik yasa olduğunda direniş zorunluluk olur", "Tıp protesto ediyor, yasayı iptal edin", "Umut olmadığını düşündüğümüz için kaçtık, umudun biz olduğumuzu unuttuk" yazılı pankartlarla zorunlu istihdama karşı çıktı.

Bir grup öğrenci, protestolarının süreceğini ve eğitimi boykot edeceklerini duyurdu.

Öğrenciler, daha önce de protesto düzenlemişti. Bir diğer grup ise söz konusu yasayı destekliyor.

YASA TASARISI 21 TEMMUZ'DA ONAYLANMIŞTI

"Tıp öğrencilerinin Arnavutluk'ta istihdamına" ilişkin yasa tasarısı, 21 Temmuz’da mecliste onaylanmıştı.

Yasaya göre tıp fakültesine kabul edilen öğrencilerin, eğitimlerini tamamlamalarının ardından Arnavutluk'ta 5 yıl istihdamlarını öngören sözleşme imzalamaları gerekiyor.

Yasa, ikinci ila dördüncü sınıf öğrencilerinin 3 yıl, beşinci ve altıncı sınıf öğrencilerinin ise 2 yıl çalışma zorunluluğunu veya bu iki gruptaki öğrencilerin kalan yıllarının öğrenim ücretlerini ödemesini öngörüyor.

Yetkililere göre yasa, sağlık sisteminin ihtiyaçlarının karşılanmasını ve doktorların yurt dışına çalışmaya gitmelerini engellemeyi amaçlıyor.​​​​​​​​​​​​​​​​​

02-10-2023


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş