Arama sonuçları

Türkçe’de uzun paragraf soruları korkutmasın

Türkçe’de uzun paragraf soruları korkutmasın

Sonuçları liselere geçişte kullanılacak Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavlarından Türkçe’de öğrencileri en çok korkutan uzun paragraf soruları oluyor. Özellikle de okuma alışkanlığının olmadığı dijital nesil için uzun cümleler korkutucu oluyor. 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) istatistiklerine göre öğrencilerin TEOG sınavlarında Yabancı Dil sınavları dışında en başarılı oldukları ders Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi oldu. Bakanlığın paylaştığı istatistiklere göre 100 üzerinden din sınavının puan ortalaması 73.98. 

Öğrencilerin başarılı oldukları bir başka test ise puan ortalaması 59.32 olan Türkçe testi. Bu testte kızlar erkeklere göre daha başarılı. Erkek öğrencilerin puan ortalaması 54.76 iken, bu ortalama kız öğrencilerde 64.25. 

EN ÇOK HATA YAPTIRAN SORULAR NEDİR?

Yalnızca Türkçe’de değil, tüm derslerin sınavlarında öğrencilerin hata yapmalarının en büyük nedeni soruyu sonuna kadar okumamaları ve soru köküne dikkat etmemeleri. Birçok öğrenci soruyu yarısına kadar okuduğunda anladığını düşünüp, hemen cevap kağıdına bulduğu şıkkı geçirme yoluna giderken, aslında çeldiricilere takılıyor ve yanlış şık işaretliyor. Bu yüzden başta Türkçe sınavı olmak üzere soruları soruna kadar okuyup, ondan sonra cevap kağınıza bulduğunuz şıkkı geçirin.

OLUMSUZ SORU KÖKÜ DİKKATİNİZİ ÖLÇECEK 

Olumsuz soru köküne sahip sorular her yıl daha fazla sorulmaya başlandı. Örneğin geçen yıl 9 soru olumsuz soru köküne sahipti. Oysa bir önceki yıl bu sayı yalnızca 3’tü. Bu tür soruların bu sınavda da çıkabileceğini göz ardı etmemek gerekiyor. 

CEVAP PARAGRAFIN İÇİNDE KALIYOR

Günümüzde öğrenciler kitap okumayı sevmedikleri için birkaç cümleden fazla olan paragraf soruları onları korkutuyor. Birçok öğrenci daha en başında bu tür soruların zor olduğunu ve yapamayacağını düşünerek, soruyu okumaktan bile kaçınabiliyor. Oysa paragraf soruları ile ilgili unutmamanız gereken en önemli nokta cevabın paragraf içinde yer alması olmalı. Bu yüzden uzun paragraftan oluşan sorular sizi endişelendirmesin. Paragrafı sonuna kadar ve soru kökünü de dikkate alarak okumanız önemli. 

CÜMLE VE ANLAM AĞIRLIKLI SORULAR

Yine geçen yılın soruları incelendiğinde sınavın sözcük, cümle ve paragrafta anlam konularının ağırlıkta olduğu dikkat çekiyor.  Unutmamanız gereken noktalardan biri de her yıl çeldiricilerin daha fazla kullanılıyor olması. Bu yüzden soruyu sonuna kadar okumanız, ne istendiğini tam olarak anlamanız çeldiricilere gitmenizi engelleyecek. Türkçe sınavı kitap okuma alışkanlığı olan öğrencilerin daha başarılı oldukları bir sınav olarak dikkat çekiyor. 

TÜRKÇE'DE HANGİ KAZANIMLAR ÖLÇÜLECEK?
A: Fiilimsiler ile ilgili bilgi ve kuralları kavrama ve uygulama
1. kazanım: Fiilimsiyle, fiil ve isim soylu kelimeler arasındaki farkları kavrar. 
2. kazanım: Fiilimsilerin işlevlerini ve kullanım özellikleri kavrar. 
3. kazanım: fiilimsileri özelliklerine uygun biçimde kullanır.
4. kazanım: cümlede, fiilimsiye bağlı kelime veya kelime gruplarını bulur.
B: Cümleyle ilgili bilgi ve kuralları kavrama ve uygulama
1. Kazanım: Cümlenin temel ögelerini ve özelliklerini kavrar.
2. kazanım: Cümlenin yardımcı ögelerini ve özelliklerini kavrar.

 

22-11-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş