Arama sonuçları

Twitter erişim engeli kaldırıldı

Twitter erişim engeli kaldırıldı

Twitter erişim engeli kaldırıldı. Herhangi bir VPN hizmetine gerek kalmadan Twitter'a giriş yapılabiliyor. Ancak pek çok kullanıcı, tweet paylaşırken günlük tweet atma sınırını aştıkları yönünde hata aldıklarını ifade ediyor. Ayrıca bazı kullanıcılar, Twitter mesajlarına ulaşma konusunda da sorunlar yaşadıklarını belirtiyorlar.

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler, 10 şehirde 6 bin 444 binayı yerle bir etti. İlk 24 saatte arama kurtarma çalışmaları yetersiz kalırken enkaz altında bekleyen yurttaşlar için kritik saatler dolmak üzere. Son güncellemeye göre can kaybı saat 07.45 itibariyle 12 bin 873.

ERİŞİM ENGELİ KALDIRILDI

Depremin ilk anından beri bilgi almak için Twitter’ı aktif olarak kullanan yurttaşlar, bölgeye yardım göndermek için de burada organize oluyor, enkaz altındaki kişilerin adresini paylaşarak sürece katkı sunmaya çalışıyordu. Enkaz altında kalanlar da seslerini duyuruyordu. Dün akşam saatlerinde başlayan Twitter erişim engelli kaldırıldı.

BirGün'de yer alan habere göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan Twitter'a 'uyarı' yapıldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter yetkilileriyle yaptığı toplantıda şirkete "dezenformasyona karşı görevini" hatırlattı. Twitter’ın sahibi Elon Musk ise "Daha fazla bilgi edinmek için çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

HÜKÜMET, TWITTER YETKİLİLERİ İLE GÖRÜŞTÜ

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter Küresel Hükümet İlişkileri Başkanı John Hughes ve Twitter'ın Türkiye'den Sorumlu Kamu Politikaları Direktörü Ronan Costello ile video konferans yöntemiyle toplantı gerçekleştirdi.

DEZANFORMASYON UYARISI

Toplantıda, Twitter üzerinden yürütülen dezenformasyonların yanı sıra gerçek dışı ihbarlar, sahte yardım kampanyaları ile sahte hesap ve yalan paylaşımlara karşı atılabilecek adımlar ele alındı. Toplantıda, toplumu panik ve kaosa sevk edebilecek dezenformasyonlara karşı Twitter’ın sorumluluklarına da işaret edildi.

Bant daraltma uygulaması yapıldığı iddia edilirken, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan'ın, Twitter Küresel Hükümet İlişkileri Başkanı ve Twitter'ın Türkiye'den Sorumlu Kamu Politikaları Direktörü ile bir toplantı gerçekleştirdiği, toplantıda, Twitter üzerinden yürütülen dezenformasyonların yanı sıra gerçek dışı ihbarlar, sahte yardım kampanyaları ile sahte hesap ve yalan paylaşımlara karşı atılabilecek adımların ele alındığı öğrenildi.

Toplantıda, toplumu panik ve kaosa sevk edebilecek dezenformasyonlara karşı Twitter’ın sorumluluklarına da işaret edildi.

ELON MUSK'TAN AÇIKLAMA GELDİ

Twitter'ın sahibi Elon Musk, sosyal medya platformunun Türkiye'de kısıtlanmasıyla ilgili "Daha detaylı bilgi almak için (Türk yetkililere) ulaşmaya çalışıyoruz" açıklamasını yaptı.

Elon Musk, Twitter hesabından yaptığı açıklama, "Türk hükümeti Twitter'ı ülke genelinde kısıtladı. Şu anda deprem bölgesi ile iletişimin sağlandığı en önemli mecralardan biri. Enkaz altında hala Twitter'ı kullanarak yardım çağrısında bulunabilecek insanlar olabilir" diye yazan bir kullanıcıya verdiği kısa cevapta "Daha detaylı bilgi almak için (Türk yetkililere) ulaşmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

09-02-2023


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş