Arama sonuçları

Üniversite harçları altı ay sonra açıklandı

Üniversite harçları altı ay sonra açıklandı

Üniversite harçları altı ay sonra açıklandı. BirGün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre, iktidarın, “Bürokrasiyi azaltacak” ve “Şikâyetleri çözecek” iddiasında bulunduğu Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, rutin yıllık kararlarda dahi gecikmeye neden oldu. Yükseköğretim öğrencilerinin ödeyeceği harç ücretleri, üniversitelerin başlamasından aylar sonra açıklanabildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan, “Öğrenci Katkısı Olarak Alınacak Katkı Payı ve Öğrenim Ücretlerinin Tespitine Dair Karar”da, devletin karşılayacağı öğrenci katkı payı tutarları yüzde 20 artırıldı.

ÖĞRENİM ÜCRETLERİ DEĞİŞMEDİ

Haziran ayının sonunda belirlenmesi gereken katkı payı ve öğrenim ücretleri, altı ay gecikmeli olarak dün belirlendi. Kararın 30 Haziran 2019’dan itibaren geçerli olduğu açıklandı. Birinci ve ikinci öğretim ile uzaktan öğretimde ödenecek en düşük üniversite harç miktarı 190 TL, en yüksek harç miktarı ise 2 bin 330 TL oldu. Yükseköğretim kurumlarında 2019-2020 eğitim-öğretim yılı için uzaktan ve ikinci öğretim öğrenim ücretlerinde geçen yıla göre değişiklik olmadı.

Cumhurbaşkanı Kararı’na göre, 2019-2020 eğitim öğretim yılında öğrenimine devam eden ya da yeni kayıt yaptıran birinci öğretim ve açık öğretim öğrencilerinin katkı payı alınmayacak. Bu kapsamda, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında devlet tarafından karşılanacak öğrenci katkı payı tutarları yüzde 20 artırımlı olarak ödenecek.

Engelli olduğu halde, 2019-2020 eğitim-öğretim yılına ilişkin kayıt yaptırma veya kayıt yenileme sırasında engelli olduğuna dair raporu ibraz edemeyen öğrencilerin yaptığı ödemeler, iade edilecek.

YABANCI DİLDE HARÇLAR KATLANACAK

Karara göre, “Yurtdışından öğrenci kabul kontenjanları” dahilinde kayıt yaptıracak öğrencilerden alınacak öğrenim ücreti; katkı payı ve öğrenim ücretinin üç katından az olmamak üzere yükseköğretim kurumları tarafından belirlenecek. Yabancı dille öğretim yapan yükseköğretim programlarında öğrenim ücreti, 1,5 katı olarak alınacak.

25-12-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş