Arama sonuçları

Üniversite kapısını Kamu Denetçiliği Kurumu açtı

Üniversite kapısını Kamu Denetçiliği Kurumu açtı

Üniversite kapısını Kamu Denetçiliği Kurumu açtı. e-okul sisteminde kaydı olmadığı için üniversiteye kayıt yaptıramayan öğrenci için Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) devreye girdi. Kaydını yaptıramayan öğrenci üniversiteli oldu.

ÜNİVERSİTE KAPASINI KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU AÇTI

Kamu Denetçiliği Kurumundan yapılan açıklamaya göre, üniversite sınavında başarılı olan ancak "e-okul" sistemine kayıtlı olmadığı için üniversite kaydını yaptıramayan bir öğrencinin başvurusu değerlendirildi.

Haziranda yapılan sınavda Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümüne yerleşen ve "e-devlet" üzerinden üniversiteye "e-kayıt" yaptırmak isteyen öğrenci, lise mezuniyet bilgilerinin "e-okul" sisteminde bulunmaması nedeniyle kaydını tamamlayamadı.

ÜÇ KURUMA BAŞVURDU AMA

Sorunun çözümü için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) ile ÖSYM'ye başvuran öğrenci, kayıt süresini kaçırarak üniversiteye gitme hakkını kaybetti.

Bunun üzerine öğrenci, MEB tarafından eksik ve yanıltıcı bilgi verildiği, bu nedenle kayıt süresini kaçırdığı ve kaydını yaptıramadığı gerekçesiyle KDK'ye başvurdu.

Öğrencinin başvurusunu inceleyen ombudsmanlığın YÖK ile temasa geçmesinin ardından öğrencinin mağduriyeti giderildi ve üniversiteye kaydı yapıldı.

24-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş