Arama sonuçları

Üniversiteliler neden KYK yurt kaydını yapamıyor?

Üniversiteliler neden KYK yurt kaydını yapamıyor?

Üniversiteliler neden KYK yurt kaydını yapamıyor? Üniversitelere hem elektronik e-kayıt hem de bireysel kayıtlar başladı. Elektronik kayıt işlemi bu gece son bulacak. Bireysel başvurularda ise son tarih 18 Ağustos.

Üniversiteliler için barınma sorununun çözümünde önemli bir adres olan Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtları için de başvurular başladı. Üniversiteliler KYK yurt başvurularını e-devlet üzerinden gerçekleştirecek. KYK yurt başvuruları da geçtiğimiz 14 Ağustos’ta başladı ve 20 Ağustos’ta son bulacak.

ÜNİVERSİTELİLER NEDEN KYK YURT BAŞVURULARI YAPAMIYOR?

Ancak e-devlet üzerinden KYK yurt başvurusu yapmaya çalışan öğrenciler başvuru işlemini gerçekleştiremediklerini söylüyor. Karşılarına “YÖK’ten okul-bölüm bilgileriniz doğrulanamadı, lütfen okulunuzun öğrenci işleri ile irtibata geçiniz” ve “Kredi ve Yurtlar Kurumu okul bilgilerinizi YÖKSİS’ten çektiği için bu konuda sorumluluk kabul etmemektedir. Bilgilerinizde hata olduğunu düşünüyorsanız okulunuzla iletişime geçiniz” yazılı ekran geliyor.

 KYK YURT BAŞVURULARINDA SORUN NEREDEN KAYNAKLANIYOR?

Yerleştirildikleri yükseköğretim kurumlarına e-kayıt yaptıklarını söyleyen üniversiteliler bu kayıtlarının YÖKSİS’te görünmediğini bu yüzden de e-devlet üzerinde öğrenci olarak görünmedikleri için KYK yurt başvurularını yapamadıklarını belirtiyor.

YÖK ise e-kayıt sisteminin sorunsuz işlediğini belirtirken, KYK yetkilileri de öğrenci olarak görünmedikleri için kayıtlarını yaptıramayan adaylar ile ilgili olarak sorunun kendilerinden kaynaklanmadığını söylüyor. Üniversiteliler ise “Kayıtlarımız eğer YÖKSİS üzerinden görünmüyorsa üniversiteye kaydımız yapılmadı mı? Şimdi kuşku içindeyiz, kayıt yaptırdığımız halde e-devlet üzerinde kayıtlı olduğumuz görünmüyorsa ne olacak? Üniversiteli olma hakkımızı kaybedebilir miyiz?” diyor.

KYK YURT BAŞVURULARI NASIL YAPILIYOR?

KYK yurt başvuruları, “e-devlet”te yer alan öğrenim bilgilerine göre yapılıyor. Başvurunun gerçekleştirebilmesi için öğrencilerin “e-devlet”teki bilgilerinin doğru ve eksiksiz olması önem taşıyor. KYK öğrencilerin bilgilerini YÖKSİS üzerinden kontrol ediyor. Eğer başvuran bu sistemde öğrenci görünmüyorsa başvuru yapamıyor.

16-08-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş