Arama sonuçları

Üniversiteye hazırlık kursları seneye olacak mı?

Üniversiteye hazırlık kursları seneye olacak mı?

Üniversiteye hazırlık kursları seneye olacak mı? Özel öğretim kursları da temel liseler gibi bu öğretim yılının sonunda kapanıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) geçtiğimiz 28 Ocak gecesi yaptığı açıklamada temel liseler gibi öğrencileri üniversiteye hazırlanan özel öğretim kurslarının da kapanacağını duyurdu.

ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIK KURSLARI SENEYE OLACAK MI?

Ancak veli ve öğrenciler gelecek yıl kurs olup olmadığı konusunda emin olamıyor. Gelen mesajlardan kursların gelecek yıl da devam edip, 2020 yılının sonunda kapanacağını düşünüyor.

Oysa özel öğretim kursları seneye öğrenci almayacak. Tıpkı temel liseler gibi 2018-2019 öğretim yılının sonunda kapacaklar.

MEB de yaptığı duyurunun daha net anlaşılması için hatırlatma yapmaya ihtiyaç duyulduğunu belirterek, şöyle demişti: "Özel öğretim kursları ve temel liseler bu eğitim öğretim yılının sonunda (2018/2019) kapanacaktır."

ÖĞRENCİLER NASIL HAZIRLANACAK?

Peki öğrenciler üniversite sınavlarına nasıl hazırlanacak? Öğrenciler, kendi okullarında, mezunlar ise halk eğitim merkezlerinde verilen ücretsiz destekleme ve yetiştirme kurslarına gidecek.

MEB DİJİTAL DERSHANE HAZIRLIĞINDA

Bu arada Milli Eğitim Bakanlığı da üniversiteye hazırlanan öğrencilere yönelik yeni bir proje başlatacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk öğrenciler için yeni bir projeyi bu ayın sonunda açıklayacaklarını duyurdu. Selçuk, geçtiğimiz günlerde Meclis’te yaptığı açıklamada da özel öğretim kurslarının yerine getirilecek sistemi şöyle açıklamıştı:

“Hemen gelecek hafta devreye sokabileceğimiz bir yazılım var. Bir video kütüphaneyle Türkiye’nin en iyi hocalarından derslere öğrenciler ulaşacak. 3 milyon çocuk için kişiye özel yıllık takvim çıkarılması söz konusu olacak. Çocuk bir soruyu çözemediğinde yazılım otomatik olarak, ‘Sen 7’nci sınıfta şu soruyu çözememiştin, burada bir problem var, önce bunu anlamalısın’ diye önüne getirecek. Anlamadığın konu neyse sayfasını önüne getiriyor. İster dershaneye gitsin ister dağ başında olsun, Türkiye’nin en iyi hocalarından ders alma imkânı var. Bunun örneğini öğretmen de görecek. ‘Bu tempoyla gidersen geleceğin yer şurası’ diye yazılım söyleyecek. Çocuk neyi seçmek istiyorsa onun yükseköğretim kontenjan durumuyla ilgili bir akış çıkarıyor yazılım.”

 

 

08-02-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş