Arama sonuçları

Üniversiteye hazırlıkta adres: Destekleme kursları olacak

 Üniversiteye hazırlıkta adres: Destekleme kursları olacak

Üniversiteye hazırlıkta adres: Destekleme kursları. Milli Eğitim Bakanlığı’nın özel öğretim kurslarının kapatılacağı açıklamasıyla birlikte ‘üniversite sınavlarına hazırlık için’ adres destekleme ve yetiştirme kursları olacak.

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) gece yarısı yaptığı açıklamaya göre üniversiteye hazırlanan öğrencilerin devam ettiği özel öğretim kursları artık kapanacak. Özel öğretim kursları da temel liseler de kapanıyor. Bakanlık, özel öğretim kurslarının 2019 – 2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren kapatılacağını duyurdu. Temel liseler ise 2018-2019 öğretim yılının sonunda yani bu yıl haziran ayında kapanmış olacak.

ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIKTA ADRES: DESTEKLEME KURSLARI OLACAK

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) verilerine göre 2 bin 547  özel öğretim kursları bulunuyor. Burada öğrenci sayısı da 203 binin üzerinde. 972 temel lisede yaklaşık 212 bin öğrenci öğrenim görüyor.

 

ÖĞRENCİLER DEVLETİN AÇTIĞI KURSLARA

 

Özel öğretim kursları kapanıyor ama Milli Eğitim Bakanlığı’nca örgün eğitim çağındaki öğrencilere okullarda, mezun öğrencilere ise halk eğitim merkezlerinde ücretsiz olarak destekleme ve yetiştirme kursları verilmeye devam edecek. Yani şu anda öğrenci olanlar kendi liselerindeki kurslara gidecek. Mezunlar ise halk eğitim merkezlerinde verilen ücretsiz kurslara.

 

ÇALIŞMALARI TAMAMLADIK AÇIKLAMASI

 

Milli Eğitim Bakanlığı, olası mağduriyetleri önlemek için özel öğretim kurslarının 2019 – 2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren kapatılmasına ilişkin tüm çalışmalarını tamamladığını açıkladı.

Bakanlığın kendi internet sitesinde yer alan duyuru ise şöyle oldu:

KANUNDA DÜZENLEME YAPILDI

5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu’nda değişiklik öngören çalışmanın yasalaşmış olması sonucunda özel öğretim kursları kapanacak. Bu nedenle veli ve öğrencilerin herhangi bir mağduriyet yaşamaması için önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren özel öğretim kurslarının yeni öğrenci kaydı yapmamaları ve bursluluk sınavı yapmamaları gerekmektedir. 

 

DESTEKLEME VE YETİŞTİRME KURSLARINA YENİ DÜZENLEME

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nca örgün eğitim çağındaki öğrencilere okullarda, mezun öğrencilere ise halk eğitim merkezlerinde ücretsiz olarak destekleme ve yetiştirme kursları verilmeye devam edecek. Bu kurslarda görevlendirilecek personele uygulanacak öğretim programları ve kullanılacak yardımcı öğretim materyallerine yönelik kapsamlı bir çalışma yürütülmektedir.

 

TEMEL LİSELER DE KAPANIYOR

 

Dershanelerin dönüştürülmesi sürecinde 5580 Sayılı Kanunda yapılan geçici düzenlemeyle açılan temel liseler de, 2018 – 2019 eğitim ve öğretim yılının sonunda Kanunda belirtilen süreyi tamamlayarak kapanacak. Bu nedenle temel liselere yeni öğrenci kaydı ve bursluluk sınavı yapılmayacak.

 

TEMEL LİSELERDE OKUYAN ÖĞRENCİLER NE OLACAK?

 

Bu okulların ara sınıflarında öğrenim gören öğrenciler, resmi ve özel ortaöğretim kurumlarına ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda nakil yapabilecek. Milli Eğitim Bakanlığınca, bu süreçte veli ve öğrencilerin mağduriyet yaşamamaları için gerekli tüm tedbirleri almaya dönük çalışmalar yapılmaktadır. 

 

EĞİTİM VE ÖĞRETİM DESTEĞİ UYGULAMASI SONA ERİYOR

 

2014 yılında başlatılan kamuoyunda teşvik olarak da adlandırılan eğitim ve öğretim desteği uygulaması, organize sanayi bölgeleri ve bu bölgeler dışında açılan özel mesleki ve teknik eğitim okullarında öğrenim gören öğrencilere hariç olmak üzere, diğer özel okullar için 2018 – 2019 eğitim ve öğretim yılının sonundan itibaren kademeli olarak kaldırılacak. Bu kapsamda 2019 – 2020 eğitim ve öğretim yılından itibaren özel okullarda ilk defa öğrenim görecek öğrencilere eğitim ve öğretim desteği verilmeyecek. Halen özel okullarda bu desteği alan öğrenciler ise, öğrenim gördükleri okulun öğretim kademesi süresi boyunca destekten yararlanabilecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İSTEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz eylül ayında yaptığı konuşmada özel öğretim kurslarının kapatılmasını istemişti. Bakanlık da bunun üzerine özel öğretim kurslarının kapatılmasıyla ilgili çalışmaya başlamıştı.

 

28-01-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş