Arama sonuçları

Üniversiteyi düşünen ABD’de yatılı okuyor

Üniversiteyi düşünen ABD’de yatılı okuyor

ABD üniversite eğitiminde olduğu gibi lise özellikle de yatılı okul (boarding school) seçeneği ile de tercih ediliyor. Özellikle üniversite eğitimini ABD’de aldırmayı düşünen aileler çocuklarını bu ülkede yatılı okullara gönderiyor. Çünkü  lise eğitimini de bu ülkede tamamladıktan sonra üniversite başvuruları daha kolay oluyor. Ayrıca öğrenciler lise eğitimleri sırasında İngilizce yeterliliklerini kazanıyor. Erken yaşta çocuklarının ayakları üzerinde durmasını ve başka kültürleri tanımasını isteyen aileler çocuklarının başka bir ülkede yatılı eğitim almasını tercih ediyor. Ailelerin çocuklarının lise eğitimi için tercih ettiği okul türü ise özel okullar. Ülkedeki yabancı öğrencilerin yüzde 95’i özel yatılı okullarda lise eğitimi alıyor.

ABD’de yatılı okullar (boarding school) ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtlarını Kare Eğitim Yurtdışı Direktörü Olcay Erten yanıtladı.

ABD’DE LİSE EОİTİMİ KAÇ YIL SÜRÜYOR?

ABD’de de Türkiye’de olduğu gibi lise eğitimi 4 yıl ve  9-12 sınıflar şeklinde yapılıyor.

LİSEDE HAZIRLIK OKUTMAK MÜMKÜN MÜ?

Evet. Dersleri anlayabilecek kadar iyi İngilizce seviyesi olmayan öğrencilere İngilizce hazırlık sınıfı var.

ÜNİVERSİTEYE DİREK GEÇİŞžLERİ OLUYOR MU?

Lise eğitimini ABD’de alan öğrenciler, Amerikan vatandaşları gibi SAT yada ACT sınavına girmek zorundalar. Lise eğitimi süresince aldıkları dersler, not ortalamaları ve SAT yada ACT sınav sonuçları üniversite başvurusu yaparken uymaları gereken şartlar arasında yer alıyor.

TOEFL, IELTS GİBİ SINAV SONUÇLARI İSTENİYOR MU?

 Lise eğitimini ABD’de tamamlayan ve SAT sınavını iyi bir puanla geçen öğrenciler üniversite başvuruları sırasında TOEFL veya IELTS gibi İngilizce seviyelerini ispatlayıcı sınavlara girmek zorunda değiller.

YATILI EОİTİM İÇİN HANGİ ŞžEHİRLER DAHA İYİDİR?

Lise eğitimi için Türkiye’den giden adaylar daha güvenilir olması ve sakin olması açısından genellikle çok büyük şehirleri tercih etmiyor. Genellikle iklimsel özellikleri nedeniyle Türkiye’den giden öğrenciler daha çok Kaliforniya, Florida, Teksas gibi eyaletleri seçiyor.  Havasının soğuk olmasına rağmen THY’nin direk uçuşu olmasını nedeni ile  New York da  tercihler arasında yer alıyor.

TÜRKİYE’DEN ÇOK ÖОRENCİ GİDİYOR MU?

2013 IIE verilerine göre ABD’ye lise öğrencisi gönderen ülkeler arasında Türkiye yılda 515 öğrenci ile 20. sırada yer alıyor. İlk iki sıra ise Çin ve Güney Kore’nin, 3’üncü sırada ise Almanya var. 2013 yılı verilerine göre, ABD’de lise eğitimi alan toplam yabancı öğrenci sayısı yaklaşık 73 bin.

OKULLARIN ÜCRETLERİ NEDİR?

Her şey dahil yıllık öğrenim ücretleri 30 bin ile 60 bin dolar arasında değişiyor.

 

01-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş