Arama sonuçları

Kanada'da lise oku sonra üniversitesine geç

Kanada'da lise oku sonra üniversitesine geç

Son yıllarda üniversite eğitimi için Türk gençleri Kanada’yı tercih ederken, aileler de yatılı lise (boarding school) için bu ülkedeki okullara çocuklarını gönderiyor. Lise eğitiminin Türkiye’de olduğu gibi 4 yıl sürdüğü bu ükedeki yatılı okullar ile ilgili sorularımızı Kanada Büyekelçiliği’nin düzenlediği Kanada Eğitim Haftası’nı organize eden Kanada Eğitim Danışmanı Köksal Ekinci yanıtladı.

KANADA’DA LİSEYE NASIL BAޞVURU YAPILIR?

Kanada’da özel ve devlet liseleri olarak eğitim veren ve öğrencileri dünyanın en iyi üniversitelerine hazırlayan çok iyi okullar var. Türk aileler en çok boarding dediğimiz yani yatılı özel okulları tercih ediyor. Bu okullara başvuru için öğrencinin İngilizce dil seviyesi en önemli kriter. Okul öğrencinin İngilizce seviyesini ölçmek üzere seviye tespit sınavı ve konuşma becerilerini anlamak üzere kısa bir görüşme yapıyor. Böylece kabulün ilk aşaması tamamlanıyor. Bu okullardan bazıları matematik sınavı da uygulayabilir.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN LİSELER HANGİLERİDİR?

Kanada’da ve dünyada mezunlarının çok iyi üniversitelerden burs alarak kabul edildikleri okullar arasında Appleby College, Albert College, Pickering College, Lakefield College, Upper Canada College, Stanstead College, Trinity College School gibi çok köklü  liseleri sayabiliriz. Bu okulların çoğu, okul kampUSU içinde her türlü hizmetin sağlanabildiği, konforlu yurt imkanlarına sahiptir. Aile yanında konaklama imkanı sağlayan okullar da bulunmaktadır.

BURS BULMA ޞANSI VAR MI?

Türk öğrencilerin başarılı not ortalamalarına göre bu prestijli okullardan 5 ila 15 bin Kanada doları arasında burs alabiliyor. Okullar burs için sınavla değerlendirme yapar.

LİSE EОİTİMİNDE IB GİBİ ÖZEL PROGRAMLAR VAR MI?

Kanada’da eyaletler arasında eğitim kalitesi ve program çeşitliliği açısından en çok tercih edilen okullar Ontario eyaletinde bulunuyor. Yüksek standartlarda ve öğrencinin yetenek ve ilgi alanlarını merkez alan seçmeli derslerin de sunulduğu lise müfredatında, sadece Kanada’daki üniversiteler için değil tüm dünyada üniversite eğitimine hazırlayan özel programlar da sunulmaktadır. En çok tercih edilenler IB, AP gibi uluslararası programlardır.

LİSEYİ KANADA’DA OKUYAN ÜNİVERSİTEYE KABUL ALIR MI?

Özellikle 11 ve 12. sınıfları Kanada’daki önde gelen liselerden birinde okumak, öğrencilere Kanada’nın  dünya sıralamasına giren üniversitelere girmelerini ve  akademik not ortalamasına göre burs almalarını sağlar.  Ayrıca Kanada dışında okuyan öğrencilerin hepsinden Kanada üniversiteleri başvurularda TOEFL, IELTS, SAT gibi sınav sonuçları istenirken, liseyi Kanada’da okuyanlar bu sınavlara girmek zorunda kalmaz.  

LİSE 2’DE OKUYAN BİR ÖОRENCİ DE LİSESİNE BAޞVURABİLİR Mİ?

Türkiye’den bir öğrenci Kanada lisesine başvurduğunca önce dil yeterliliğini ve notlarını göstermesi istenir. İngilizce seviyesi yetersiz öğrencileri hazırlık okutarak alan liseler de var.

YATILI OKULDA (BOARDING SCHOOL) HANGİ AKTİVİTELER VAR?

Öğrencilere tenis,  yüzme, golf, binicilik, hokey, futbol gibi değişik spor alanlarındaki etkinliklere katılıyor. Ayrıca okullarda dans, müzik, tiyatro, resim, dijital medya gibi birçok alanlarda stüdyo ve kulüpler bulunuyor. Hafta sonlar kültür ve eğlence için geziler, yarışlar, outdoor aktiviteleri yapılıyor.

RESMİ TATİLLERDE ÖОRENCİLER OKULDA MI KALIYOR?

Resmi tatillerde, yatılı okuyan öğrenciler için ‘’misafir eden aile’’ uygulaması var. Bu sayede öğrenciler özenle seçilmiş ve güvenlik taramasından geçirilmiş ailelerin yanında kalıyor. Birçoğu eğitimci olan bu ailelerle birlikte gezilere katılabiliyor.

KANADA'DA KAÇ TÜRK ÖОRENCİ VAR?

Kanada’ya her yıl yaklaşık 3 bin öğrenci üniversite, dil ve sertifika kursları için gidiyor. ޞu anda yaklaşık 5 bin Türk öğrencisi bu ülkede bulunuyor. Bu öğrencilerin yaklaşık 350’si de Kanada’da lise okuyor.

LİSELERİN YILLIK ÖОRENİM ÜCRETLERİ NEDİR?

Okul ücretleri yıllık 30-35 bin Kanada doları, yurt, yemek ve sağlık sigortası ücretlerinin de toplamı yıllık 15-20 bin Kanada dolarıdır.

01-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş