Arama sonuçları

ABD'de yaz okulları üniversiteye hazırlıyor

ABD'de yaz okulları üniversiteye hazırlıyor

Yaz okulları tercihinde Türk aileler ilk tercihlerini ABD’deki okullardan yana kullanıyor. Yaz okulları genellikle ABD’de eğitimin tatil olduğu haziran, temmuz ve ağustos aylarında yapılıyor. Bir yaz okulu seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğine ilişkin sorularımızı Kare Eğitim Yurtdışı Direktörü Olcay Erten sizler için yanıtladı:

YAZ OKULU İÇİN EN DOОRU AY NEDİR?

Bu okullar ABD’de okulların ve üniversitelerin kapalı olduğu haziran, temmuz ve ağustos aylarında yapılıyor. Türk öğrenciler genellikle temmuz ayında yaz okullarına gidiyor. Bu yüzden eğer çocuğunuzu temmuz ayında bir yaz okuluna gönderecekseniz erken davranıp rezervasyon yaptırmalısınız. Çünkü yoğunluktan dolayı bu ayda kontenjanlar doluyor. Başvurunuzu ne kadar erken yaparsanız okulu da o kadar garantiye almış olursunuz.

YAZ OKULU KAÇ HAFTA OLUYOR?

Okullar en az 2 hafta en fazla 6 hafta arasında öğrencilerin katılabileceği programlar sunuyor.

DAHA UZUN SÜRELİ OKULLAR VAR MI?

Bazı veliler gidilen programdan maksimum faydayı alabilmek için çocuklarının daha uzun süreli programlara göndermek istiyor. Ancak şu hususa dikkat etmek gerekiyor. Birçok özel dil okulunun düzenlediği yaz okullarında 3 veya 4 haftadan sonra sosyal, kültürel aktivite ve gezi programları tekrara girer. Yani çocuğunuz aynı etkinliklere katılır. Bu nedenle programınızı seçerken tercih ettiğiniz okulun programlarının kaç haftada bir başa döndüğünü sormalısınız.

OKULLARIN PROGRAMLARININ İÇERİKLERİ NEDİR?

ABD yaz okullarında öğrenciler bir yandan İngilizce pratik yapma şansını bulurken bir yandan da okul programında yer alan geziler ve sosyal aktiviteler ile de güzel bir tatil geçirebilirler. ABD’deki yaz okullarına aynı yaş grubundan birçok farklı ülkeden öğrenciler geliyor. Bu sayede çocuklar farklı kültürlerden geler diğer çocukları tanıyarak, arkadaşlık kurabilir.

ÜNİVERSİTELERİN YAZ OKULLARI VAR MI?

Evet. Bazı büyük üniversitelerin ya da liselerin kampuslarında yaz okulları programları oluyor. Üniversiteyi tercih eden öğrenciler aynı zamanda bu havayı soluyorlar ve kampusların tüm olanaklardan yararlanabiliyorlar.

DERSLER HAFTADA KAÇ SAAT OLUYOR?

Yaz okulu programlarında öğrenciler genellikle haftada 15-20 saat İngilizce eğitimi alıyorlar. Arta kalan zamanlarda da sosyal, kültürel ve sportif aktivitelere, hafta sonları da gezilere katılıyorlar. Yaz okullarının kimi standart programlar uygularken, kimi de yoğun olarak üniversite yerleştirmelerine yönelik hazırlık programları düzenliyor.

BU OKULLARA HANGİ YAޞ GRUPLARI KATILABİLİR?

ABD’deki yaz okullarında minimum yaş 8’e kadar inebiliyor ve genellikle 19’a kadar çıkıyor.

LİSE ÖОRENCİLERİ İÇİN ÜNİVERSİTEYE HAZIRLIK PROGRAMI VAR MI?

Evet. Özellikle lise çağındaki öğrenciler, ABD’de oldukça iyi üniversitelerin summer-term döneminde açılan akademik kredili derslerinden de alabilirler. Bu kredili dersleri alabilecekleri yaz okulu programları aynı zamanda, kişisel ve dil gelişimine de  olanak sağlayacak derslerle zenginleştiriliyor. Böylece öğrenciler hem akademik ders alırken hem de eleştirel düşünme yeteneği, etkin yazım ve sunum teknikleri gibi konularda da kendilerini geliştirebiliyorlar. Kredili üniversite dersleri arasında en popüler olanlar işletme, mühendislik ve iletişim olarak sıralanabilir. Elbette bu derslerin yanı sıra öğrenciler, farklı ülkelerden gelen öğrenciler ile birlikte, kültürel ve sosyal faliyetler ve gezilere de katılabiliyorlar.

HANGİ ÜNİVERSİTELERDE YAZ OKULLARI VAR?

Birçok üniversitede lise öğrencilerinin katıldığı ve ders kredisi almalarını da sağlayan yaz okulu programları bulunuyor. Bu tip programları sunan en popüler üniversiteler arasında, UCLA, Stanford, Harvard, Brown, Upenn, University of Michigan, Columbia, Cornell gibi çok iyi sıralamalara sahip üniversiteler sayılabilir.

TOEFL VE SAT KURSLARI VAR MI?

ABD’de standart yaz okullarının yanısıra öğrencileri TOEFL, SAT gibi üniversite başvurularında istenen dil yeterlilik sınavlarına hazırlayan programlar sunan okullar da bulunuyor. Bu okullar öğrencileri yoğun biçimde bu sınavları geçebilecekleri şekilde hazırlıyor.

ÖОRENCİLER NEREDE KONAKLIYOR?

ABD’deki yaz okullarında konaklama genellikle programın organize edildiği üniversite veya lise kampusundaki öğrenci yurtlarında  tek veya çift kişilik odalarda yapılıyor. Nadir de olsa bazı aileler çocuklarının Amerikalı ailelerin evlerinde kalmasını tercih ediyor.

YAZ OKULLARININ ÜCRETLERİ NEDİR?

ABD’de yaz okullarında ücretler geniş bir yelpazeyi içeriyor. Full aktiviteli 3 haftalık yaz okulu programlarının her şey dahil maliyeti 3 bin 500 dolardan başlıyor. Üst limit ise özel dil kursları tarafından organize edilen yaz okullarında 3 hafta için 5 bin dolara kadar çıkabiliyor.  Kredili yaz okulu programlarında üniversitelerin ününe ve programın içinde verilen kredili akademik derslere göre bu ücretler  genelde her şey dahil 6 bin ile 10 bin dolar arasında değişiyor.

02-05-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş