Arama sonuçları

Yanlış hesaplama yapınca ÖSYM Başkanı Demir istifa etti

Yanlış hesaplama yapınca ÖSYM Başkanı Demir istifa etti

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, görevinden istifa etti. Hem yerleştirme puanlarında hem de yerleştirme sonuçlarında ÖSYM hata yapınca, ÖSYM Başkanı Demir de istifa etmek zorunda kaldı. Özellikle yerleştirme puanlarında yapılan hatanın imam hatip liseleri öğrencilerini mağdur ettiği dikkate alındığında Demir'in istifaya etmek "zorunda kaldığı" yorumları da yapıldı.

YANLIŞ HESAPLAMA YAPINCA ÖSYM BAŞKANI DEMİR İSTİFA ETTİ

Geçtiğimiz temmuz ayında ÖSYM'nin yerleştirme puanlarını yanlış hesapladığı ortaya çıkmıştı. Bu hesaplamada bazı adaylara ek puan verilmesi unutulmuş, yükseköğretim kurumlarına yerleşmiş bazı adaylarda da OBP'nin yarıya düşürülmesinin yapılmadığı ortaya çıkmıştı.

İKİNCİ HATA YERLEŞTİRMELERDE YAPILDI

8 Ağustos'ta yerleştirme sonuçlarını açıklayan ÖSYM aradan 4 gün geçtikten sonra bu kez de yerleştirme sonuçlarında da hata yaptığını açıklamıştı. 4237 aday bu hatadan etkilenirken, yerleştirmelerinde hata yapılan adayların ise ağırlıklı olarak imam hatip liseleri öğrencileri ile yerleştirme yapılan programların yüzde 99’unun ilahiyat programları olduğu öğrenilmişti.

YERLEŞEN ASLINDA YERLEŞMEMİŞ!

12 Ağustos'ta ÖSYM, LYS sınavındaki hesaplamalarda hata yaptıklarını açıklamıştı. Açıklamada adayların ek puan kullanılabilecek tercihlerinde ‘ek puanlı yerleştirme puanları’ yerine ‘ek puansız yerleştirme puanları’nın kullanıldığını belirterek, bu hatanın düzeltmesinin sonucunu da şöyle duyurmuştu:

"1110 adayın yerleştirmesi değişmiş, 1628 aday daha önce bir programa yerleşmemişken yerleşir duruma gelmiş, daha önce bir programa yerleştiği açıklanan 1499 aday herhangi bir programa yerleşmemiştir."

ÖSYM'nin bu hatası ise kamuoyunda büyük tepkilere neden olmuştu.

İMAM HATİP LİSELERİ ÖĞRENCİLERİNDE HATA

Yapılan hata sonrası Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ÖSYM'de yerleştirme sonuçlarındaki hata nedeniyle bir idari soruşturmanın başlatıldığını açıklamıştı. Yılmaz,  "Bir hata ve hatanın hiçbir zaman iyisi olmaz. Keşke olmasaydı. İkinci husus, hatadan sonra özür diledi" demişti.

ÖSYM NEREDE HATA YAPTI?

Yılmaz  64 ayrı alan ve alt dallarından mezun olan meslek lisesi mezunlarına kendi alanlarından ön lisans programlarını tercih etmeleri halinde ek puan verildiğini hatırlatarak, hata yapılan mezunlarla ilgili şu bilgileri vermişti: "Bu adaylar için hem ek puanı hem de sadece sınav puanını içeren ek puansız yerleştirme puanları hesaplanıyor. 2017 ÖSYS yerleştirmesinde bu işlem tüm meslek lisesi adayları için de uygulanmıştır. Ancak yerleştirmelerde 64 alanın 2'sinin yerleştirme işlemlerinde imam hatip lisesi ve sağlık astsubay hazırlama okulu mezunları ek puanlı yerleştirme puanları yerine ek puansız yerleştirme puanlarının kullanıldı. Bu da 11 Ağustos'ta kuruma gelen itirazın incelenmesi sonucunda ortaya çıktı."

İLK HATASI DA YERLEŞTİRME PUANINDA ÇIKTI

ÖSYM yerleştirme sonuçlarından önce yerleştirme puanlarında da yine hem ek puan eklenmesi hem de OBP ile ilgili hata yapmıştı. Meslek lisesi mezunlarının bazılarında YGS ve LYS puanları hesaplanırken ek puan eklenmeyi hem de bir yükseköğretim kurumunda öğrenci olan adayların Ortaöğretim Başarı Puanlarını (OBP) yarıya düşürmeyi unutmuştu. Oysa bir yükseköğretim kurumunda öğrenci olanların OBP'leri bir sonraki yıl sınava girdiğinde yarıya düşürülüyordu. ÖSYM, bu hatasıyla ilgili de şu açıklamayı yapmıştı:

"2017-ÖSYS Kontenjan Kılavuzunun 6A, 6B ve 6C tablolarında bulunan tür ve alan mezunlarından, 2016-ÖSYS yerleştirmelerinde YGS veya LYS puanı ile bir programa yerleştirilen toplam 75 bin 692 adaydan; LYS yerleştirme puanlarıyla ilgili olarak yapılması gereken OBP kesintisinin 2 bin 413 aday için yapılmamış olduğu, YGS yerleştirme puanları ile ilgili olarak;  6 bin 751 adaydan yapılması gereken OBP kesintisinin yapılmamış olduğu, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları mezunu 23 adaya ise ek puanlarının uygulanmamış olduğu ortaya çıktı."

Bu hata yüzünden de üniversite sınavlarına giren 2 milyondan fazla adayın başarı sırası değişmişti.

21-08-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş