Arama sonuçları

YKS: Öğrenciler geniş aralıktan tercih yapmalı

YKS: Öğrenciler geniş aralıktan tercih yapmalı

YKS: Öğrenciler geniş aralıktan tercih yapmalı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kılavuzuna göre üniversite tercihleri 7-14 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Üniversite yerleştirme sonuçları ise 31 Ağustos'ta açıklanacak.

Eğitimciler ise öğrencilere puana göre değil, başarı sırasına göre tercih yapmalarını öneriyor ve tercih aralığını geniş tutmaları önerisinde bulunuyor.

YKS: ÖĞRENCİLER GENİŞ ARALIKTAN TERCİH YAPMALI

Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) Başkanı ve Eğitimci İbrahim Taşel yeni sınav sisteminin sınavların içeriğinde ve puanlama sisteminde de değişikliklere neden olduğunu söyledi. 

Önceki yıllarda Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) olan puan türünün yerini Temel Yeterlilik Testi'nin (TYT) aldığını hatırlatan Taşel, "Bu puan öncelikle baraj niteliğinde. Ayrıca ön lisans bölümlerine ve Özel Yetenek Sınavı'yla öğrenci alan fakültelere bu puanla yerleştirme yapılacak. Geçen yıllardaki Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) puanlarının yerini de sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türleri aldı. TYT de 180 barajını geçen adayların bu puan türleri de hesaplandı. Aslında yeni sistem eskiye göre daha da sadeleşti." bilgisini verdi.

BU YIL DİKKATLİ TERCİH YAPILMALI

Bu yıl öğrencilerin tercihlerini daha dikkatli yapması gerektiğinin altını çizen Taşel, şunları kaydetti:

"Öğrenciler tercih yaparken puanları değil de elde ettikleri sıraları ölçü almalıdır. Geçmiş yıllara göre çok sayıda puan türü birleştirildiği için sıralarda da değişme olacaktır. Özellikle sayısal tercihi yapacak çok sayıda adayın eşit ağırlık puanları da hesaplanmış ve bu durum eşit ağırlık tercihi yapacakların sırasını geriletmiştir. Aynı durum sayısal ve sözel puanları için de geçerlidir. Bu nedenle adaylar sıralama aralıklarını daha geniş seçmelidirler."

180 PUAN BARAJINI AŞAN ÖĞRENCİ SAYISI DÜŞTÜ

Bu yıl soru sayılarının azalması ve bazı soruların biraz daha uğraştırıcı olması nedeniyle testlerin ortalamalarının düştüğünü ve standart sapmaların değiştiğini belirten Taşel, "Bazı derslerde bu düşüş çok sert oldu. Mesela, Fizik'te 2017 LYS ortalaması 30 soruda 6,82 iken, bu yıl 14 soruda 0,467'ye düştü. Bunun gibi birçok derste oransal olarak test ortalamaları düştü. Önümüzdeki yıllarda bu gerçeğin dikkate alınacağını ve özellikle alt düzeydeki puanları daha iyi ayıracak soru türlerinin geliştirileceğini düşünüyorum." değerlendirmesini yaptı.

Taşel, bu yıl 180 barajını aşan öğrenci sayısında da geçen yıla göre düşüş işaret etti. Taşel, 2017 de 180 puanı aşan öğrenci sayısı 1 milyon 506 bin 504 iken bu yıl sayının 1 milyon 299 bin 378'e düştüğü bilgisini verdi. 

Taşel, adayların bütün bu değişmeleri dikkate alarak tercih yapmaları gerektiğini vurguladı.

 

02-08-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş