Arama sonuçları

YÖK 100/2000 Doktora Burs Programı için hangi üniversiteler seçildi?

YÖK 100/2000 Doktora Burs Programı için hangi üniversiteler seçildi?

YÖK 100/2000 Doktora Burs Programı için hangi üniversiteler seçildi? 100/2000 YÖK Doktora Burs Programı’nın 3. Çağrı Dönemi başvuruları sonuçlandı. 75 üniversite  83 öncelikli alanda yaklaşık 3 bin 200 kontenjan talep etti. YÖK de 70 üniversiteye 2000 kontenjan verdi. Bu kontenjanlar için başvular 12 Şubat'a kadar yapılacak.

YÖK tarafından .yapılan yazılı açıklamada şunlara yer verildi:

YÖK 100/2000 DOKTORA BURS PROGRAMI İÇİN HANGİ ÜNİVERSİTELER SEÇİLDİ?

Amaç öncelikli alanlarda doktoralı insan kaynağına olan ihtiyacın karşılanması amacıyla devlet üniversitelerindeki doktora programlarında öğrenim gören ve/veya görecek öğrencileri desteklemek. Bu nedenle de YÖK 100/2000 Doktora Burs Programı başlatıldı.

100 TEMATİK ALAN BELİRLENDİ

Bu program kapsamında her çağrı döneminde YÖK tarafından belirlenen 100 öncelikli tematik alanda devlet üniversitelerinin doktora programlarında öğrenim gören ve/veya görecek 2000 öğrencinin desteklenmesi hedeflendi.  2016-2017 eğitim öğretim yılı bahar döneminde ilk çağrıya çıkılarak başlatılan ve 100 öncelikli alanda 2000 Doktora öğrencisine burs vermeyi hedefleyen bu programda şimdiye kadar 3 çağrı dönemi tamamlandı. İlk 2 çağrı dönemi sonunda yaklaşık 1250 öğrenci burs aldı.

30 ALAN DAHA BELİRLENDİ

100 /2000 YÖK Doktora Burs Programı ile burs verilen alt alanlar “Temel Bilimler ve Mühendislik”, “Sağlık”, “Sosyal ve Beşeri Bilimler” ile “Mimarlık ve Tasarım” dan oluşan 4 ana başlık (Üst Alan) altında kurgulanmıştır. Bu üst alanlar altında 100 alt alan oluşturulmuştur. İlk 2 çağrı döneminde burs verilen öncelikli alanlara 3. çağrı döneminde 30 alan yenilenmiştir.

BURSUN FARKI NEDİR?

Ülkemizdeki mevcut doktora burslandırma programlarında burslandırıcı kurum/kuruluş doğrudan öğrenciyi değerlendirmekte ve başarılı bulunan öğrencileri desteklemektedir. 100/2000 doktora burs programında ise belirlenen öncelikli alanlar için üniversitelerimiz ilgili alanlardaki öğretim üyesi ve alt yapı yetkinleri kapsamında başvuru yapmakta ve değerlendirme sonrasında başarılı bulunan üniversitelerimize burs desteği sağlanmaktadır. Bu kapsamda da üniversitelerimiz desteklendikleri alanda ve desteklendikleri sayıda doktora öğrencisini kendileri belirlemektedirler. Bu şekilde üniversitelerimizde ilgili alanlarda ihtisaslaşma gerçekleşmektedir.

70 ÜNİVERSİTE SEÇİLDİ

3’üncü başvuru döneminde 70 üniversiteye 2000 kontenjan verilmesi uygun bulundu. Bundan sonraki ilan ve başvuru süreçleri üniversitelerimiz tarafından yürütülecek.

PROGRAMA KİMLER VE NASIL BAŞVURABİLECEK?

TC vatandaşı olan lisans veya yüksek lisans mezunları başvuruda bulunabilecek. Aday eğer doktora eğitimine devam ediyorsa tez aşamasına geçmemiş olması gerek. Üniversitelerin yapacağı ilanlarla ilgili alanlarda doktora öğrencisi olan ve doktora öğreniminin tez aşamasına geçmemiş öğrenciler bu programa başvurabilecek. Üniversitelerin listesine TIKLAYINIZ

BAŞVURULAR NE ZAMAN BAŞLIYOR?

 

Başvuru tarihleri 24 Ocak – 12 Şubat 2018 tarihleri aralığında yapılacak olup her üniversitenin başvurular için belirlediği başvuru tarihleri ve şartları ilgili üniversitelerin web sitelerinden adaylara duyurulacak. İlk 2 çağrı döneminden farklı olarak bu dönem üniversitelere verilen kontenjanlara herhangi bir işte çalışan öğrenciler de başvuruda bulunabilecektir (657 sayılı Kanun kapsamında bir kadroda veya Devlet/ Vakıf Yükseköğretim Kurumlarının öğretim elemanı kadrolarında çalışanlar dışında).

 

MECBURİ HİZMET VAR MI?

YÖK Doktora Burs Programı’ndan mezun olanlar için mecburu hizmet bulunmuyor. Bu programdan mezun olanlar mevzuata uygun olarak devlet veya vakıf üniversitelerinde, diğer devlet kurumlarında veya özel sektörde çalışabilirler. Amaç nitelikli insan kaynağı oluşturmak.

BURS MİKTARI NEDİR?

Bursiyerlere Mart ayından itibaren doktora eğitimleri sürecince (yüksek lisans eğitimi sonrası doktora eğitiminde 4 yıl, lisans eğitimi sonrası bütünleşik doktora eğitiminde 5 yıl) aylık 2.000 TL burs verilecektir. Program kapsamındaki doktora öğrencilerinin başka bir burs programından faydalanması mümkün olabilmektedir (diğer burs sağlayıcı kurum açısından uygun bulunması durumunda).

25-01-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş