Arama sonuçları

YÖK, İşaret Dili ve Sağır Çalışmaları Anabilim Dalı kurdu

YÖK, İşaret Dili ve Sağır Çalışmaları Anabilim Dalı kurdu

YÖK, İşaret Dili ve Sağır Çalışmaları Anabilim Dalı kurdu
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), "engelsiz eğitim" çalışmaları kapsamında Ankara Üniversitesi'nde Türk İşaret Dili ve Sağır Çalışmaları Anabilim Dalı kurdu.

YÖK, İŞARET DİLİ VE SAĞIR ÇALIŞMALARI ANA BİLİM DALI KURDU

YÖK'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından başlatılan "engelsiz üniversiteler", "engelsiz erişim" ve "engelsiz eğitim" başlıklarıyla yürütülen çalışmalara bir yenisi eklendi.

BÖLÜM NE ZAMAN ÖĞRENCİ ALACAK?

Bu kapsamda Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsüne bağlı olarak Türk İşaret Dili ve Sağır Çalışmaları Anabilim Dalı kuruldu. Bu bilim dalına  2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Dönemi'nde öğrenci alınabilecek.

İLK KEZ AÇILAN PROGRAM

Yükseköğretim tarihinde bir ilk olan Türk İşaret Dili ve Sağır Çalışmaları Anabilim Dalı bünyesinde, Türk İşaret Dili Tercümanlığı Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Programları ile Türk İşaret Dili Doktora Programı yer alacak.

BURS İMKANI DA VAR

YÖK açıklamasında, Türk İşaret Dili'nin, YÖK 100/2000 Doktora Bursları Projesi kapsamına alınarak, bu programa kayıt olanlara burs imkanı tanınacağı belirtildi.

Açıklamada, açılan bu Yüksek Lisans ve Doktora programlarının Türkiye'deki 3 milyona yakın işitme engelli vatandaşın farklı türdeki erişim haklarına yönelik çok önemli bir gelişme olduğuna dikkat çekilerek, işitme engellilerin, ulusal ve uluslararası her alanda akademiye ve aktif hayata kazandırılması için işaret dilinin doğru öğrenilmesi, öğretilmesi, kullanımının yaygınlaştırılması ve yabancı işaret dillerine rahatlıkla çevrilebilmesinin elzem olduğu vurgulandı.

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi ve Engelli Öğrenciler Çalışma Grubu Yürütücüsü Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan göz ardı edilen işitme engellilerin sorunlarına değinildiğini belirtti. Tufan, ilk olarak işaret dili çalışmalarının akademik bir nosyon kazanması için çalışma başlatıldığını ifade etti.

09-06-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş