Arama sonuçları

Yoksul üniversiteli barınma sorunu yaşıyor

Yoksul üniversiteli barınma sorunu yaşıyor

Yoksul üniversiteli barınma sorunu yaşıyor. Yükseköğretim kurumlarının açılmasına sayılı günler kala üniversite öğrencileri için çözülmesi gereken sorunların başında yurt yani barınma geliyor. Devlet yurtlarında öğrencilerin sadece yüzde 17.18’ine yurt olanağı sağlanabiliyor. Bu nedenle çok sayıda öğrenci özel yurtlara yöneliyor.  Aylık ücreti 6-40 bin lira arasında fiyatları olan bu yurtlarda yoksul ailelerin çocuklarının kalma şansı çok zor.

YOKSUL ÜNİVERSİTELİ BARINMA SORUNU YAŞIYOR

CHP Genel Başkan yardımcısı Lale Karabıyık, birçok tarikat ve cemaatin binlerce yurdu olduğuna dikkat çekiyor. Karabıyık, şöyle diyor: “Bu yurtlarda yangın, cinsel istismar olaylarının yaşandığını hepimiz gördük. Bunun yanı sıra kaçak ev ve yurtlar da bulunuyor. Bu kaçak ev ve yurtların nerdeyse tamamı cemaat ve tarikatlara ait.’’

Cumhuriyet’ten Figen Atalay öğrencilerin yurt sorununu yazdı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanmış, sadece annesinin emekli maaşı olan bir öğrenciye yurt çıkmadığına dikkat çeken Karabıyık, şunları söyledi:

DERNEKLERE KAMU ARAZİLERİ VERİLECEK


“Bunlar yetmezmiş gibi, eğitimi devletin elinden biraz daha çıkaran kritik bir yönetmelik değişikliği yapıldı. Kamu yararına dernek statüsünde olan STK’lere karşılıksız kamu arazi ve taşınmazlarının verilmesinin önü açıldı. Hangi derneklerin kamu yararına dernek statüsünde olacağına ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan karar veriyor. Birçok tarikatın dernek ve vakıf adı altında faaliyet yürüttüğü göz önüne alınırsa söz konusu yönetmelik değişikliği yeni ‘Ensar’ skandalları ve yeni ‘Aladağ’ facialarına zemin hazırlayacağa benziyor.

KYK YURTLARI KİMLERE ÇIKIYOR?

Emeklilerin çocuklarına yurt çıkmıyorsa, kimlere çıkıyor bu yurtlar? Cumhuriyet Halk Partisi olarak yurt meselesini sürekli gündeme getirdik. TOKİ’nin ülke genelinde yurt yapması gerektiğini vurguladık. TOKİ üzerinden bir yurt hamlesi başlatılmalı ve en geç iki yıl içerisinde yurt sorunu çözülmelidir. Geçmediğimiz köprülere yurttaşlarımızın ödediği paralarla bile yurt sorununu çözme şansımız bulunmaktadır.’’

 

KIRSAL BÖLGELERDE YURT AÇILMALI

Lale Karabıyık’ın yurt sorununa yönelik önerileri de şöyle:

-Ülke genelinde öncelikle kırsal bölgelerde yoksul aile çocuklarının ihtiyacı olan yurt binalarının yapılması gerekmektedir.

-Yatılı bölge ortaokullarının sayısı arttırılmalıdır.

-Pansiyonlu ortaöğretim kurumu sayısı arttırılmalıdır.

-Cemaat ve tarikatların yurt açmalarına izin verilmemelidir.

-Sadece referandum için harcanan para ile 331 bin 579 kişilik yurt yapılabilirdi.

-Osman Gazi köprüsünden geçmeyen araçlar için yılda hazinenin ödediği para yaklaşık 1.75 milyar TL’dir. Bu para ile yılda 38 bin 794 kişilik yurt yapılabilirdi.

-Yavuz Sultan Selim köprüsünden geçmeyen araçlar için yılda hazinenin ödediği para yaklaşık 421 milyon TL’dir. Bu para ile yılda 9 bin 309 kişilik yurt yapılabilirdi.

-Avrasya tünelinden geçmeyen araçlar için yılda hazinenin ödediği para yaklaşık 186 milyon TL’dir. Bu para ile yılda 4 bin 133 kişilik yurt yapılabilirdi.

RESMİ VE ÖZEL YURT SAYILARI NEDİR?

2017-2018 yılsonu itibarı ile örgün yükseköğretimde öğrenci sayısı 3 milyon 887 bin 682. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı 790 yurdun 258 bin 101 erkek, 409 bin  916 kız kapasitesi bulunuyor. 2 bin 15 özel öğrenci yurdunda ise 109 bin 980 öğrenci barınabiliyor. Bu yurtlar kişi ya da vakıf ve derneklere ait.


 

 

16-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş