Arama sonuçları

KYK yurtları için ‘manevi rehber’ yetiştirilecek

KYK yurtları için ‘manevi rehber’ yetiştirilecek

KYK yurtları için ‘manevi rehber’ yetiştirilecek. Geçtiğimiz yıl 43 ildeki 83 Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarında kalan öğrencilere yönelik olarak başlatılan “manevi rehberlik” uygulaması yaygınlaştırılacak. Bu kararın ardından KYK yurtlarında kalan öğrencilere yönelik manevi rehber yetiştirmek amacıyla üniversitelerde sertifika programları düzenleniyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı işbirliğiyle hayata geçirilen KYK Yurtlarında Manevi Rehberlik Projesi kapsamında Selçuk Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (SELÇUKSEM) sertifika programı hazırladı.

KYK YURTLARI İÇİN ‘MANEVİ REHBER’ YETİŞTİRİLECEK

SELÇUKSEM'den yapılan yazılı açıklamaya göre, 2017 Mart ayında 43 ildeki 83 yurtta pilot uygulama olarak başlatılan projeden olumlu sonuçlar alınması üzerine KYK, projenin yaygınlaştırılması kararı aldı.

Bu doğrultuda SELÇUKSEM manevi rehber ihtiyacını karşılamak amacıyla Batı ülkelerinin eğitim kurumlarındaki dini danışmanlık ve rehberlik programları inceledi.

Merkez, Türkiye'nin ihtiyaçları dikkate alınarak disiplinler arası Manevi Rehberlik Eğitimi Sertifika Programı hazırlandığını belirtti.  

MANEVİ REHBER PROGRAMI NEDİR?

SELÇUKSEM Müdürü Prof. Dr. Birol Gülnar program ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Merkez olarak ülkemizin ihtiyacı olan nitelikli eğitimin tüm yaş gruplarına verildiği ve değişimin temelinde eğitimin bulunduğu bir anlayışla, hizmet politikası adına pek çok ulusal ve uluslararası kurum ile işbirliği ve protokol çalışmaları yapmaktayız. Merkezimiz, alanında uzman eğitmenlerin gerçekleştirdiği eğitim faaliyetlerini koordine ederek, kursiyerlerimizin ilgili alanlarda sertifika sahibi olmasını ve bu noktada kurum olarak ülkemizin nitelikli iş gücü ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak sürekli eğitimin yaygınlaştırılmasını ilke edinmektedir. 'Hayat değiştiren eğitimler sloganımızla eğitim ihtiyacı bulunan kişilere yönelik gerçekleştirdiğimiz kurs, eğitim ve sertifikasyon programlarımızla, katılımcılarımızın hayatlarına dokunabilen eğitimleri sunabilmek için kamusal gücümüzün etkisiyle özverili bir şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz."

MANEVİ REHBERLER NERELERDE ÇALIŞACAK?

Gülnar, manevi rehberlik eğitimi alanların, yetiştirme yurtları, huzur evleri, hastaneler, cezaevleri ve KYK yurtlarında görev yapabileceğini ileterek, programa ilişkin detaylı bilgiye, www.manevirehber.selcuk.edu.tr adresinden ulaşılabileceğini bildirdi.

 

08-02-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş