Arama sonuçları

Devlet yurduna manevi danışman vaaz salonu geldi

Devlet yurduna manevi danışman vaaz salonu geldi

Adana Sümer Erkek Öğrenci Yurdu’nda etüt salonu, dini sohbet odası yapıldı. Psikolojik danışman yerine ise ‘manevi danışman’ getirildi. Evrensel’den Mesut Baylav’ın haberine göre  Adana’da üniversite öğrencilerinin kaldığı devlet yurtlarındaders çalışma ve etüt salonlarının dini sohbet salonuna dönüştürülmesine başlandı. Bu yıl eğitim döneminin başlamasıyla birlikte yurtlardaki dini içerikli etkinliklerin sayısı da arttı. Fevzi Çakmak Erkek Öğrenci Yurdu’nda geçtiğimiz senelerde açılan saz kursu, İngilizce kursu benzeri etkinlikler artık yok. Bu kursların yerini Kur-an, Arapça, Osmanlıca, Siyer-i Nebi gibi kurslar aldı. 

Öğrenciler yurtta, her hafta yurt yönetiminin izniyle sohbetler düzenlendiğini söylüyorlar. Sohbetler, “Rabbinden Sana Davet var!”, “Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz”, “Haydi Üniversiteli Gençler Umreye” ve benzeri başlıklar altında gerçekleştiriliyor. Yurttan atılma çekincesiyle isimlerini veremeyen öğrenciler, yurtta gerçekleştirilen cemaat ve tarikat etkinliklerinin neredeyse tamamının İslamiyet, Osmanlıcılık üzerine yapıldığını vurguluyorlar.  

“Devlet yurtlarının cemaat yurdundan farkı ne?” diye soran öğrenciler, yurtlarda iktidarın projelerinin kıskacına alınmaktan yakınıyorlar. 

 

AVUKAT DEDİLER ‘VAİZ’ ÇIKTI

 

Öğrencilerden biri başından geçen bir sohbet anısını şöyle aktardı: “Yurda  bir avukatın geleceğini ve öğrencilere mesleki alanıyla ilgili tecrübelerini aktaracağı  söylediler. Bunun üzerine etkinliğe gittim. Bir baktım avukat, Hz. Adem’denbaşlayıp İslam hukukunu anlatmaya başladı. Anladım ki, bizleri böyle etkinliklerle dini sohbetlere çağırıyorlar ve propaganda yapıyorlar”. 

Geçmişte cemaat yurdunda kaldığı bilgisini veren öğrenci sözlerini şu tespitle tamamlıyor: “Orada da aynı etkinlikler vardı. Devlet, kendi yurdunu cemaatlerin tarikatların kucağına bırakıyor”.  Yurt yönetiminin İngilizce kursunu “öğretmen bulunamadığı” gerekçesiyle iptal ettiğini vurgulayan Fevzi Çakmak Erkek Öğrenci Yurdu öğrencileri, sosyal gelişimlerine katkıda bulunacak etkinlikler yapılmasını istediklerini söylüyorlar.  

 

NUR CEMAATİNDEN GELİYORLAR 

 

Adana’da bir başka devlet yurdu olan Sümer Erkek Öğrenci Yurdu’nda geçtiğimiz yıllarda öğrencilerin ders çalışma salonu olarak kullandıkları bölüm “sohbet odasına” çevrildi. Konuya dair görüştüğümüz öğrencilerden biri, çalışma salonlarının yetersiz olduğunu belirterek şu bilgiyi verdi: “Yetersizliğe rağmen, var olan çalışma salonunu odalara ayırdılar. Bir kısmını sohbet odası yaptılar, diğer kısmını da devlet tarafından atanan Diyanet Personeline verdiler”. 

Sohbet odasında her hafta Cuma günleri dışarıdan birilerinin gelip sohbeti gerçekleştirdiğini söylüyor şunları aktardı: “Önceden Nur cemaatinden 25-30 yaşlarında iki kişi geliyordu. Bunların ev sohbetine gidiyorduk. Said Nursi’ninkitapları okunuyordu. Sohbetlerin sonunda çeşitli ikramlar yapılıyordu.” 

 

KREDİ YURTLAR KURUMU ONAYLI

 

Sohbetin duyurusu için öğrenci yurdunda yer alan afişlerde, “Aklınıza gelen tüm imani meselelerin cevabını merak edenler var mı? Dünyaya niçin geldik? İnsan olarak vazifemiz nedir? Namaz niçin vardır? Günahlar insan fıtratını nasıl bozar?”  ve benzeri bir çok sorunun altında “Ve devamını merak edenler için kaçınılmaz fırsat!” sloganıyla sohbetlere çağrı yapılıyor.  Afişin altında Akdeniz Kültür ve Eğitim Vakfı ile birlikte Kredi Yurtlar Kurumu’nun imzası bulunuyor.

 

MÜDÜR YARDIMCISI: TALİMATLA YAPIYORUZ

 

İddialar üzerine aradığımız Fevzi Çakmak Erkek Öğrenci Yurdu Müdür Yardımcısı Mevlüt Altınsever, yurtta kendi düzenledikleri etkinliklerle ilgili bilgi verme yetkilerinin olmadığını söyledi. Kendilerine, Spor Genel Müdürlüğünden gelen talimatları uyguladıklarını iddia etti.

 

PSİKOLOG YERİNE DİYANET GÖREVLİSİ

 

Yurda diyanet tarafından atanmış, “Manevi Destek Uzmanı” adı altında gelen görevlinin her hafta sohbetler düzenlediğini dile getiren bir yurt öğrencisi, “Biz üniversiteye bilimsel, demokratik eğitim almak için geldik fakat yurtlardaki durum bunun tam tersi” şeklinde konuştu. Gerçekleştirilen sohbetlerde, Suriye’deki gelişmelere dair de konuşulduğunu söyleyen bir başka öğrenci, “Halep’te, İdlib’te kardeşlerimiz zor durumda. İslamiyeti götürmemiz gerekiyor” çağrısı yapıldığını belirtiyor.

11-12-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş