Arama sonuçları

Bilim ortaklıkları ve araştırma işbirlikleri için 100 bin Sterlin fon desteği

Bilim ortaklıkları ve araştırma işbirlikleri için 100 bin Sterlin fon desteği

Birleşik Krallık Bilim, Yenilik ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kurulan ve British Council’ın geliştirme ortaklarından biri olduğu “Uluslararası Bilim Ortaklıkları Fonu”, araştırma iş birlikleri programı ile Türkiye ve Birleşik Krallık’tan araştırmacılara fon desteği sunuyor. 

Birleşik Krallık ve Türkiye arasındaki stratejik araştırma ve inovasyon ortaklıklarını desteklemek üzere hayata geçen program, araştırmacı ve yenilikçileri üç ana küresel tema üzerinde uluslararası iş birlikleri oluşturmaları için fon sağlıyor. 

İKİ ÜLKEDEKİ ÜNİVERSİTELER

İki ülkedeki üniversiteler ve araştırma kurumları arasındaki ortaklıkları kapsayan fon küresel zorluklarla mücadele eden araştırmaları desteklemek ve kolaylaştırmak üzere ikili araştırma ve inovasyon iş birliklerini finanse ediyor. Araştırma iş birlikleri programının ana temaları arasında; “dayanıklı gezegen” başlığı altında temiz enerji, iklim, tarım teknolojileri ve çevresel dayanıklılığa; yapay zeka, kuantum ve geleceğin telekomünikasyonunu içeren “dönüştürücü teknolojileri” ve “sağlıklı insanlar, hayvanlar ve bitkiler başlığında biyogüvenlik, küresel sağlık ve pandemiler, genomik, dijital sağlık ve antimikrobiyal direnç konularına yer veriliyor. 

KİMLER, NASIL BAŞVURACAK?

Birleşik Krallık’tan bir proje lideri ve Türkiye’den bir proje ortağı bulunması şartı koşulan ve 100 bin Sterlin’e kadar fon sağlanacak olan programa başvuruların, Türkiye’nin kısa ve orta vadeli ekonomik kalkınması veya sosyal refahı üzerinde olumlu bir etki yaratacak çözümler sunması bekleniyor. Başvurular 12 Mart 2024 tarihine kadar British Council Türkiye web sitesi üzerinden yapılabilir. 

British Council Ülke Direktörü Gill Caldicot fon ile ilgili şu yorumu yaptı: Bu heyecan verici programla, araştırma ve inovasyonu uluslararası ilişkilerimizin merkezine koyarak Birleşik Krallık araştırmacılarını ve yenilikçilerini çağımızın ana temaları üzerinde dünyanın dört bir yanındaki meslektaşlarıyla birlikte çalışmaları için destekleyeceğiz. Uluslararası Bilim Ortaklıkları Fonu’nun Türkiye ve Birleşik Krallık arasında başarılı stratejik araştırma ve inovasyon iş birliklerine kapı aralamasını arzuluyoruz.

Birleşik Krallık Türkiye Büyükelçisi Jill Morris, Birleşik Krallık’ın Uluslararası Bilim Ortaklığı Fonu’nun, Birleşik Krallık ve Türkiye’den en iyi bilim insanlarının £337 milyonluk küresel fona başvurarak birlikte çalışmalarına olanak sağlayacağını söyledi. Morris, “Fon, bir ülkenin tek başına yapabileceğinden daha büyük, daha iyi bilimin sağlanmasına yardımcı olacak ve sadece uluslararası çalışmayla gerçekleştirilebilecek önemli araştırma ve yeniliklerin önünü açacak. Bu fon, bilim ortaklığına olan bağlılığımızın bir kanıtıdır” dedi.

19-01-2024

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin