Arama sonuçları

Andımız’dan vazgeçmek yok, Anayasa Mahkemesi’ne gidilecek

Andımız’dan vazgeçmek yok, Anayasa Mahkemesi’ne gidilecek

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun (İDDK), ‘Andımız’ın okunmasını yasaklayan yönetmeliği iptal eden mahkeme kararını kaldırdı. Bundan sonra da bayrak törenlerinde okutululan Andımız’ın okutulmasının önü kapandı.

Türk Eğitim-Sen, 8 Ekim 2013’te okullardaki verilen öğrenci andının yeniden okutulması için aynı gün dava açmıştı. Türk Eğitim Sen’den yapılan açıklamada Türk Eğitim-Sen’in başlatmış olduğu yargı süreci üzerine Danıştay 8. Dairesi 2018/2319 sayılı karar aldığını hatırlattı. Bu kararla Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) okullarda öğrencilere her sabah törenle Öğrenci Andı’nın okutulması uygulamasını yürürlükten kaldıran İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yaptığı değişikliği iptal ettiği ifade edildi.
 

MEB TEMYİZE GİTTİ

Açıklamada şöyle denildi:

“Bu iptal kararının ardından davanın diğer tarafı olan MEB, iptal istemiyle İDDK’ya temyize gitmişti. İdari Dava Daireleri Kurulunun, Öğrenci Andı’yla ilgili daha önce verdiği olumlu kararların gerekçelerini de göz önünde bulundurarak, Danıştay 8. Dairesi’nin hukuki kararını onamasını beklerken; henüz davanın sahibi olarak sendikamıza bir bildirim gelmemiş olmasına rağmen, İDDK’nın, 8. Daire’nin kararını bozduğu haberleri basına yansıdı. “

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, sendikaya tebliğ yapıldığı ve gerekçeli karar ellerine ulaştığında kapsamlı değerlendirmenin kamuoyu ile paylaşacağını söyledi. Geylan, Danıştay nezdinde kararın düzeltilmesi için girişimde bulunacaklarını, aksi bir durumda ise Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak hukuki süreci sonuna kadar sürdüreceklerini bildirdi.

SONUNA KADAR SÜRDÜRECEĞİZ

Geylan sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Şu hususun bilinmesini istiyoruz:

1-Türk Eğitim-Sen, Danıştay 8. Dairenin verdiği ve hukuki geçerliliği olan kararın korunması amacıyla öncelikle Danıştay nezdinde karar düzeltilmesi için girişimde bulunacak, aksi bir durumda ise Anayasa Mahkemesi’ne başvurarak hukuki süreci sonuna kadar sürdürecektir.

2-Ayrıca şundan da hiç kimsenin şüphesi olmasın ki, Türkiye sevdalısı öğretmenler, Öğrenci Andı’nın ihtiva ettiği anlayış ve değerlerin, geleceğimizin mimarı öğrencilerimize kazandırılmasının teminatıdır.”

 

14-03-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş