Arama sonuçları

Bakan Yılmaz açık uçlu da kararlı: Klasik en iyisidir

 Bakan Yılmaz açık uçlu da kararlı: Klasik en iyisidir

Bakan Yılmaz açık uçlu da kararlı: Klasik en iyisidir. TEOG kaldırıldı, ama açıklamaların sonu gelmiyor ancak TEOG yerine gelecek sistem daha netleşmiş de değil. Her açıklamayı ise 1.2 milyon öğrenci ve ailesi kaygı ile izliyor.

Bu kez açıklama Meclis’te gazetecilerin sorularını yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’dan geldi. Yılmaz, ortaöğretime geçiş sınavına ilişkin değişikliklerin en kısa zamanda Bakanlar Kurulu'na sunulacağını ve kamuoyuyla paylaşılacağını bildirdi.

BAKAN YILMAZ AÇIK UÇLU DA KARARLI: KLASİK EN İYİSİDİR

Yılmaz TEOG yerine gelecek sistem ile ilgili çalışmaların devam ettiğini vurgulayan Yılmaz, çalışmalar tamamlanınca açıklanacağını ifade etti. Açık uçlu sorulara ilişkin muhalefetin eleştirilerinin anımsatılması üzerine Yılmaz, analiz yapabilme, kritik düşünebilme yeteneğini kazandırabilmek için bu soruların gerektiği konusunda eğitim uzmanlarının aynı fikirde olduğunu söyledi.

AÇIK UÇLU KALİTEYİ ARTIRMAK İÇİN

Uzmanların, açık uçlu soruların eğitimde kaliteyi artırmak için aranan sorulardan olduğuna işaret ettiğini aktaran Yılmaz şöyle konuştu:

"Dünya nereye gidiyor? Finlandiya ne yapıyor? Herkes artık açık uçlu sorulara, yazılıya geçiyor. Klasik olan en iyisidir. Sınavlar, ölçme değerlendirme sisteminin hepsi değildir. Ölçme değerlendirme eğitim sisteminin bir bölümüdür. Sınav onun içerisinde çok az bir bölümdür. Dolayısıyla, küçücük bir bölümü değiştirirken bütün sistem değiştirilmiş gibi böyle bir mübalağa doğru değildir."  

BAKANLIKTA UZMAN VE TECRÜBELİ BİRİM VAR

Yılmaz, altyapı hazırlanmadan değişiklik yapılmasına yönelik eleştirilerin hatırlatılması üzerine, bu konuda en uzman ve tecrübeli birimin Milli Eğitim Bakanlığı olduğunu, buna ilişkin bakanlıkta Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü bulunduğuna işaret etti.

Başka ülkede böyle bir kurumun olduğunu sanmadığını dile getiren Yılmaz, şöyle devam etti:
"Biz yeterli tecrübeye sahip, bilgili, çağın ihtiyaçlarını tespit eden, çağdaş bir sistemi evlatlarımıza en kısa zamanda kazandıracağız. Kimsenin kaygı duymasına gerek yok. Her yaptığımız değişiklik kesinlikle Türkiye'yi çok iyi bir noktaya götürmüştür. Bundan sonraki yapacağımız değişiklikler de mutlaka daha iyi noktalara götürecektir. Eğitim bir süreçtir, bir nokta değildir. Devamlı güncellenmesi, yenilenmesi ve çağın ihtiyaçlarına göre yapılandırılması çağdaş eğitimin gereğidir. En kısa zamanda Bakanlar Kuruluna sunup kamuoyuna açıklayacağız."

Fotoğraf: AA

03-10-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş