Arama sonuçları

Boğaziçi Üniversitesi'nde zam isyanı: Öğrenciyiz, müşteri değil

Boğaziçi Üniversitesi'nde zam isyanı: Öğrenciyiz, müşteri değil

Boğaziçi Üniversitesi’nde zam isyanı: Öğrenciyiz, müşteri değil. Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrencinin ‘zam’ isyanı. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri yeni öğretim yılı için yemek ücretlerine yüzde 50 zam yapılmasına isyan etti. Öğrenciler yapılan zamları kabul edilemez bulduklarını söyledi.

 

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ’NDE ZAM İSYANI: ÖĞRENCİYİZ, MÜŞTERİ DEĞİL

 

Öğrenciler changeorg üzerinden başlattıkları imza kampanyasında zamları protesto etti. 2 binin üzerinde öğrencinin imzaladığı kampanyada Öğrenciler yemek ücretlerine yeni öğretim yılında yapılan zam oranının yüzde 50 olduğunu belirtti. Öğrenciler şunları söyledi.

“Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri olarak yeni dönemde yine zam ile karşılaştık. Üniversite yemekhanesinde geçen sene 2.50 TL olan yemek ücreti 2018-2019 öğretim yılında yüzde%50 oranında bir zam yapılarak 3.75 TL'ye yükseltildi. 1 yıldan kısa bir süre içinde yemeklere yüzde 150 zam yapıldı! 2016-2017 yılında da 1.50 TL'den 2.50 TL'ye yükseltilmişti.

YURTLARA, YAZ OKULU DERSLERİNE SÜREKLİ ZAM VAR

Ayrıca; yurtlara, yaz okulu derslerine, kütüphaneye geç kitap bırakıldığında kesilen ücretlere de düzenli olarak zam getirilmektedir. Bütün bu alanlara yapılan zammın karşısında burslara yapılan zam oranı kıyaslandığında aradaki uçurumu çok net görebilmekteyiz. 2007'den bu seneye kadar mezun transkriptleri de 5 TL iken, bu sene 15 TL yapıldı. Sadece öğrenciler değil, yeni mezun olmuş kişiler de bu sömürüden nasibini almaktadır.

Yapılan zamlar dışarıdan bakıldığında çok mühim değil gibi görünse de, bir üniversite öğrencisinin koşullarına ve zamların yarattığı bütün etkenlere göre değerlendirildiğinde öğrenciler için büyük bir yük oluşturmaktadır. 

KAMU HİZMETİ KAR HEDEFİ GÜTMEZ

TC Anayasası’nın 2. Maddesine göre Türkiye sosyal hukuk devleti ise Boğaziçi Üniversitesi’nin öğrencileri olarak kamu hizmetlerinin kar hedefiyle değil toplumsal hakları gözeterek uygulanması gerektiğini ve yapılan zamlanların kabul edilemez olduğunu söylüyoruz. Parasız eğitim haktır, mevcut ücretlerin de kaldırılması gerekirken bir de üstüne her sene zamlarla karşı karşıya kalıyoruz. Bizler müşteri değil, öğrenciyiz.

04-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş