Arama sonuçları

Boğaziçi akademisyenleri: Üniversitelerin özerkliği yok ediliyor

Boğaziçi akademisyenleri: Üniversitelerin özerkliği yok ediliyor

Kararname (KHK) ile de rektörlük seçimleri geçersiz sayılıp, yeni rektörleri Cumhurbaşkanı tarafından atanacak olan Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri açıklama yaptı. Akademisyenler rektörlük seçimlerinin kaldırılmasının ülkenin bilimsel, demokratik ve ekonomik gelişmesine zarar vereceğini söyledi.

Boğaziçi  Üniversitesi  Öğretim Üyeleri  tarafından yapılan açıklama şöyle:

ZOR GÜNLER GEÇİRİYORUZ: Ülkemiz zor zamanlardan geçiyor. Zorlukları ortak aklı çalıştırarak, bilimsel olarak temellendirerek ve hukuk devleti çerçevesinden çıkmadan aşmalıyız. 

OHAL İLE İLGİSİZ DÜZENLEMELER: 29 Ekim 2016 gecesi çıkarılan 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin (KHK) rektör seçimlerini yeniden düzenleyen 85. Maddesi, olağanüstü hal koşullarıyla ilgisiz düzenlemeler önermektedir.

ÜNİVERSİTE YÖNETİMİ SİYASİ İDAREYE: Daha önce 18 Ağustos 2016’da TBMM’ye sunulan ve milletvekillerinin tepkisi üzerine hızla geri çekilen bu düzenleme, üniversite yönetimini siyasi iradenin tasarrufuna bırakmaktadır.

REKTÖRLERİ SİYASİ İRADE BELİRLEYEMEZ: Demokratik toplumlarda rektörler siyasi irade tarafından belirlenmez. Üniversiteler özerk kurumlardır. Bu özerklik, anayasamız tarafından sınırlı da olsa güvence altına alınmıştır. Ancak son düzenleme, üniversitenin kurumsal özerkliğini hem kamu hem vakıf üniversiteleri için yok etmektedir.

BİZ REKTÖRÜMÜZÜ SEÇTİK: Boğaziçi Üniversitesi, 12 Temmuz 2016 tarihinde öğretim üyelerinin yüzde 90’ının katıldığı bir seçimde, yüzde  86 gibi rekor bir oy oranıyla rektörünü seçmiştir. Seçimlerin öneminin her gün hatırlatıldığı ülkemizde, böylesine net bir seçim sonucunun görmezden gelinerek, seçilmiş rektörün hâlâ atanmamış olması kabul edilemez. 

YENİ REKTÖR BELİRLEME YÖNTEMİ: OHAL’in hukuki çerçevesinin dışında kalan yeni rektör belirleme yöntemi ise, ülkenin bilimsel, demokratik ve ekonomik gelişmesine zarar verecek niteliktedir. Özerk üniversitelerin gelişmiş toplumların güvencesi olduğunu hatırlatarak, rektör seçimini düzenleyen KHK’nın iptalini kamu yararı adına talep ediyoruz.

KHK İLE REKTÖRLÜK SEÇİMLERİ KALDIRILDI: 29 Ekim 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 676 sayılı KHK ile devlet üniversitelerinde rektörlük seçimleri kaldırıldı. Bundan sonra devlet üniversitelerinde seçim sandığı olmayacak. Devlet üniversitelerinde rektör Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından önerilecek, profesör olarak en az üç yıl görev yapmış üç aday arasından Cumhurbaşkanınca atanacak.

01-11-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş