Arama sonuçları

Duygularını anlatmak için seç bir emoji

Duygularını anlatmak için seç bir emoji

Teknolojinin yaşamın her alanına girmesi beraberinde yeni bir dil de geliştirdi. Teknolojinin kucağına doğan günümüz gençleri artık kendi aralarında Türkçe ve İngilizce kısaltmalardan oluşan yeni bir dil kullanırken, sevinçlerini, hüzünlerini, öfkelerini “emoji-resimli karakter' ile ifade ediyor. 

İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi İletişim Hizmetleri Ajansı ile Reklamcılık Kulübü'ne konuk olan Next Academy öğretim üyesi gençler arasındaki bu dilin artık iş yaşamında da kullanılmaya başlandığını anlatıyor. İşte Erden'in değerlendirmeleri: 

CV'LER EMOJİLERLE HAZIRLANIYOR:  L’Oreal, iş başvurularını Twitter üzerinden emojilerle yazılmış CV’lerle isteyen ilk şirket oldu. Bunu yapma amaçları da dil üstünlüğü nedeniyle değil, yaratıcı ve ifadesi güçlü olanların öne çıkarmaktı. 

ALTYAZIYA DA GİRDİ:  Moby Dick, Alice Harikalar Diyarında gibi klasikler emojilerle yazıldı. Kristin Stewart ve Robert Pattinson’un rol aldığı Alacakaranlık filminin emojilerle altyazısı var. İngiliz Oxford Dictionary, ‘facewith tears of joy’u (gözünden yaş gelene kadar gülmek) yılın kelimesi seçti, böylece emojiler bir dil kurumu tarafından da tescillenmiş oldu.

RUH HALİNİ ANLATIYOR:  Latin alfabesinin tarihi M.Ö 7. yüzyıla dayanıyor. İnsanlar anlaşmaya hiyeroglifle başladı. Emojitracker ile sosyal medyada atılan bütün emojili mesajların takip ediliyor,  böylece insanların ruh hali anlaşılıyor. 

TÜRKİYE'DE KALP, DÜNYADA GÜLEN YÜZ:  Türkiye’de en çok kalp ikonu, dünya genelinde de gözlerinden yaş gelene kadar gülen surat ifadesi kullanılıyor. 

ERKEK EGEMEN DİL: 17 Temmuz Dünya Emoji Günü, o gün göreceksiniz ki emojilerle ilgili birçok etkinlik olacak. Emojilere baktığımızda, artık her ırka uygun renklerde emojiler var. Ancak yine erkek egemen bir dil söz konusu. Meslek sahibi olan emojilerin hepsi erkek, kadın emojilerin ortak noktası ise süslenme. Telefonla hiç konuşmadan, sosyal ulaşım ağlarından emojilerle sipariş verebiliyorsunuz. Artık yeni bir dil var. 

Şule YILMAZ
info@pervinkaplan.com

 

20-04-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş