Arama sonuçları

Edinburgh Dükü Programı Anadolu'ya yayılıyor

Edinburgh Dükü Programı Anadolu'ya yayılıyor

Edinburgh Dükü Programı Anadolu'ya yayılıyor. Dünyada 140’tan fazla ülkede uygulanan veTürkiye'de de Akfen Holding desteğiyle Türkiye İnsan Kaynakları Vakfı (TİKAV) temsili altında gerçekleştirilen ‘14-24 yaş aralığındaki gençlere yönelik kişisel gelişim programı’ Edinburgh Dükü Uluslararası Gençlik Ödül Programı Türkiye’de kapsamını genişletiyor. 

 

İngiltere’deki üniversitelere kabul edilmede seçim kriteri olan programa Türkiye’den katılan öğrenci sayısı 2001 yılından bu yana 15 bine ulaştı. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) onaylı 18 ilde 90 lise, üniversite, gençlik merkezi ve sivil toplum örgütlerinde yürütülen programdan bu yıl mezun olan öğrenci sayısı geçen yıla göre yüzde 20 artışla 197 oldu. Program, Toplum Hizmeti, Fiziksel Gelişim, Beceri Geliştirme ile Macera ve Keşif bölümleriyle gençlere bireysel gelişim eğitimleri sunuyor.  

 

Program kapsamında bu yıl üç farklı kategoride 35’i Bronz, 119’u Gümüş ve 42’si Altın olmak üzere toplam 197 katılımcı ödül sertifikasını aldı. Ödül alan öğrenci sayısı geçen yıla göre yüzde 20 artış gösterdi. 

 

Edinburgh Dükü Uluslararası Gençlik Ödülü Programı’nda ödüller hayata geçirilen iki etkinlikle sahiplerine verildi. Bu kapsamda 13’ncü Altın Ulusal Ödül Töreni İstanbul Birleşik Krallık Başkonsolosluğu ev sahipliğinde gerçekleşti. Altın Ödül Törenine, İngiltere İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Neil Floyd, İngiliz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ChrisGaunt, TİKAV Yönetim Kurulu Başkanı Sultan Yılmaz, Akfen Holding ile TİKAV Yönetim Kurulu Üyesi Pelin Akın Özalp ve ödül alan katılımcıların okul müdürleri, ödül lideri ve velileri katıldı.

19’ncu Gümüş Ulusal Ödül Töreni ise Ataşehir Belediyesi Cemal Süreya Sergi ve Etkinlik Merkezi’de yapıldı. 

 

TÜRKİYE’DE 15 BİN GENCE ULAŞTIK

 

TİKAV Yönetim Kurulu Başkanı Sultan Yılmaz, program kapsamında bugüne kadar 4 binden fazla öğrencinin ödül almaya hak kazandığını belirtti. 2001 yılından bu yana Türkiye genelinde yaklaşık 15 bin katılımcıya ulaştıklarını ifade eden Yılmaz şöyle dedi: 

“Bütün çalışmalarımızı Türkiye’de özgüveni yüksek gençlerin yetişmesine yönelik şekillendiriyoruz. Bizim için önemli olan gençlerimizin bireysel gelişimlerine destek olmak, öz güven kazanarak sağlıklı bir şekilde kendi ayakları üzerinde durabilen bireyler olmalarını yardımcı olmaktır. Bu kapsamda gençlerimizin örgün eğitimin yanı sıra Edinburgh Dükü Uluslararası Gençlik Ödül Programı ve benzeri programlara da devam etmeleri gerekiyor.” 

 

İNGİLTERE’DEKİ ÜNİVERSİTELERE KABUL KRİTERİ 

 

Edinburgh Dükü Uluslararası Gençlik Ödülü Programı, 140’tan fazla ülkede uygulanan dünyanın öncü gençlik gelişim programlarından biri olarak kabul ediliyor. Programa 14-24 yaş aralığındaki tüm gençler katılabiliyor. Katılım tamamen gönüllü olmakla birlikte ödül programı, gençlerin kişisel olarak kendilerini keşfetmelerine ve geliştirmelerine, öz güven ve öz disiplin kazanmalarına destek olmayı hedefliyor. Gençlerin ödülü almak için Toplumsal Hizmet, Fiziksel Gelişim ve Beceri Geliştirme bölümleri için haftada birer saat faaliyetlerde bulunmaları ve bir Macera ve Keşif Kampına katılmaları gerekiyor. Dünyada 8 milyon gence ulaşan projenin İngiltere’deki üniversitelere kabul edilmede seçim kriteri olması dikkat çekiyor. Türkiye'de her yıl yaklaşık bin 500 ile 2 bin civarında yeni katılımcının dahil olduğu programda, bugüne kadar 4 binden fazla katılımcı ödül almaya hak kazandı. 

 

EDINBURGH DÜKÜ ULUSLARARASI GENÇLİK ÖDÜLÜ PROGRAMI NEDİR?

 

Edinburgh Dükü Uluslararası Gençlik Ödülü Programı, ilk defa 1956 yılında Edinburgh Dükü Ödülü adı ile Birleşik Krallık’ta Edinburgh Dükü Prens Philip’in desteği ile başladı. Bugüne kadar dünyada 146 ülkede 8 milyondan fazla Türkiye'de ise 15 bini aşkın gence ulaştı. 14-24 yaş arası gençlere uygulanan kişisel gelişim programı 2013 yılında, İngiltere Uluslararası Ödül Vakfı (International Award Foundation) ile imzalanan Lisans Sözleşmesi ile “The Duke of Edinburgh’s International Award-Türkiye” (DoEIA-TR) adı altında TİKAV Temsilinde uygulanmaya başlamıştır. TİKAV, Türkiye’de DoEIA-TR programını tanıtmaya, uygulamaya, denetlemeye ve sertifikalandırmaya yetkili kılınan tek kurumdur.

 

07-01-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin