Arama sonuçları

En anlamlı yatırım öğretmene yapılandır

En anlamlı yatırım öğretmene yapılandır

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) görevine başlayan İsmet Yılmaz, eğitimle ilgili ilk değerlendirmesini yaptı. İşte yeni Milli Eğitim Bakanı Yılmaz’dan açıklamalar: 

EĞİTİM SÜREKLİ YENİLENEN SÜREÇ: Eğitim, geçmişin büyük ve zengin mirasını günümüze ve geleceğe taşıyıp yeniden yorumlama gayretinin ve uzun koşusunun adı. Eğitimi kısa ve dar hedefli bakış açılarından, uzun ve milletin varoluş mücadelesinin esas gücü seviyesine yükseltmeyi görevimiz kabul ediyoruz. 

SADECE BİLGİ AKTARAN DEĞİLDİR: Yüzyıl öncesinin sınırlı tanımının dışına taşarak, eğitimi sürekli kendimizi yenileyebileceğimiz bir süreç ve hayat boyu kendimize, çevremize yüksek değerler üreten bir çaba olarak görüyoruz.Okulun ve öğretmenin, yalnız bilgi aktaran, durağan ve etkisiz bir aktör olmaktan, canlı, üretken, yeni sorular sordurup, bilinmeyen cevapların peşinde koşabileceğimiz yepyeni dünyaların temeli olduğuna inanıyoruz.

GÜÇLÜ GELENEK, GERÇEKÇİ HEDEFLER: Eğitimde güçlü bir geleneğin, gerçekçi hedeflerin önemini çok iyi biliyoruz. Selefimizin eğitimimize kazandırdığı proje ve çalışmaları yenileyerek, zenginleştirerek ve toplumsal hayatımıza yansıyan olumlu yönlerini geliştirmeyi sürdüreceğiz.

GENÇ ÖĞRETMENLER İÇİN TİTİZLİK: Eğitimde fırsat eşitliğinin ve çağdaş bilgi kaynakları ve teknoloji ile öğrencilerimizin tanıştırıldığı FATİH Projesi'ni, öğrenme ve bilgi edinme stratejilerimizi yeniden gözden geçirme anlamına gelen müfredat yenileme ve geliştirme çalışmalarını, genç öğretmenlerimizi, bakanlığımızın bünyesine ve öğrencilerimizin rehberliğine katarken geliştirdiğimiz öğretmen yetiştirme sürecindeki titizliğimizi ve yüksek beklentilerimizi devam ettireceğiz.

EN ANLAMLI YATIRIM ÖĞRETMENE YAPILANDIR: İlmin, muallimle kaim olduğu gerçeğini gözden uzak tutmayacağız. Bilime yaptığımız yatırımların en anlamlısının ve kalıcı olanının bilimi öğretene, yani öğretmene yapılan yatırım olduğuna yürekten inanıyoruz. Bu felsefeyi uygulamalarımızın temeli olarak kabul edip, yolculuğumuzun her aşamasını öğretmenlerimizle planlayacağız.

VERİMLİ VE FAYDALI BİR YOLCULUK YAPACAĞIZ: Bir büyük ailenin, milli eğitim ailesinin mensubu olmakla iftihar ediyorum. Her doğan insan, önce biyolojik ailesine, daha sonra da eğitilebileceği gerçeğinden yola çıkarak bir başka büyük aileye, eğitim ailesine katılıyor. İşte o ailenin çatısı Milli Eğitim Bakanlığımızdır.

EMANETİN SORUMLULUĞU: Ben de bana emanet edilen bu ailenin sorumluluğunu zaman ve mesai sınırlarının ötesine çekerek gayretimi ve emeğimi esirgemeyeceğim.Bu coğrafyanın geleceğini ancak eğitimin ve bilginin gücü ile değiştirebileceğimize inanıyoruz. Öğretmeni, öğrencisi, anne babaları ve çalışanlarımızla yeni dünyanın eşiğinde, hepimizin gücüne ve çabalarına ihtiyacımız olduğunu belirtmek isterim. İşimizin zor, hedefimizin uzun olduğunu elbette biliyoruz. Ancak bu zor işin ve uzun hedefin sonunda yeni bir medeniyetin de bu topraklarda yeşerecek olması inancı hepimizi çok heyecanlandırıyor. Heyecanımızı ve umudumuzu yükselterek hep birlikte güzel, verimli ve faydalı bir yolculuk yapacağımıza inanıyorum.

Bu blog AA abonesidir

 

27-05-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş