Arama sonuçları

Milli Eğitim Bakanlığında devir teslim

Milli Eğitim Bakanlığında devir teslim

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı 65. Hükümet'te Milli Eğitim Bakanlığına getirilen İsmet Yılmaz, görevi Nabi Avcı'dan devraldı. Milli Eğitim Bakanlığında düzenlenen devir teslim töreninde konuşan Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığının, Türkiye'nin en önemli bakanlıklarından biri olduğunu belirterek, nesil yetiştirmenin önemini anlattı.

Yılmaz, "Nesil yetiştirmek, medeniyet inşa etmektir. Dolayısıyla Türkiye'nin medeniyet iddiası var. Bu iddianın gerçekleşeceği yer, Milli Eğitim Bakanlığı." dedi. Nabi Avcı'dan sonra bu görevi almanın sorumluluğunun çok büyük olduğunu vurgulayan Yılmaz’ın açıklamaları şöyle:

BİZİM İKİ DÜŞMANIMIZ VAR: Sayın Bakanımızın açtığı yolda, çok ve ilerlediği yolda milim sapmadan inşallah gideceğiz. Çünkü bizim iki düşmanımız var, birisi cehalet, birisi yoksulluk. Ama yoksulluğu da yenmenin yolu, cehaleti yenmekten geçiyor. Cehaleti yenmenin yolu da eğitimden geçiyor. Biz istiyoruz ki milletimiz eğitimli olsun. Eğitimli olunca daha nitelikli ürünler üretilir, katma değeri yüksek ürünler üretilir. Bunlar üretilir, ihraç edilir ve insanımızı daha çok zengin kılarız. Daha çok müreffeh, refah içinde kılarız. Çünkü her istediğimiz şey şudur, evlatlarımız, torunlarımız daha mutlu yaşasın, 'Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım' demekten herkes gurur duysun. Bu ülkenin yerli değerlerini taşımaktan dolayı kimse yüksünmesin, onu bir yük olarak görmesin, gururla 'Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım' desin. Bu kimliklerle mücehhez bir nesli inşallah evrensel değerlerle de bütünleştiren bir nesil istiyoruz. İşte onun ilk adımı da Milli Eğitim'de atılıyor."

TÜRKİYE’NİN BUGÜNÜ DÜNDEN ÇOK DAHA İYİ: Türkiye'nin bugünü dünden çok daha iyi. Zor dönemlerden geçiyoruz. Ama bilin ki bu zor dönemler, Türkiye'nin daha iyi, daha güçlü olmasını engellemek için adeta yedi düvelin bir şekilde maşaları kullanmasıyla oluyor. Ama hamdolsun bu millet en zor dönemde yedi düvele karşı baş etmesini bildi, bu zor dönemde de birlik ve beraberlik içerisinde yine onların bu dönemdeki maşalarını da yenmesini, alt etmesini ve üstesinden gelmesini bilecektir.

BU MİLLETİN MAKAMIDIR: Bu milletin makamıdır. Milletin makamlarının kimseye tapulu değil, geçici olarak gelinir, bu sürede de millete hizmet edilir. Millete hizmet etme fırsatını verdiği için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve Başbakan Binali Yıldırım'a teşekkür etti.

'MAARİF CAMİASINDAN AYRILMAK KOLAY DEĞİL'
Yılmaz'a çiçek takdim eden Nabi Avcı da Bakan Yılmaz'a, "Hoş geldiniz. Hayırlı uğurlu olsun." diyerek sözlerine başladı. İsmet Yılmaz'ın bugüne kadar devletin değişik kademelerinde şanla, şerefle, dirayetle hizmet etmiş bir devlet adamı olduğunu ifade eden Avcı ise şöyle konuştu:

KIVANÇ VE HUZUR İÇERİSİNDEYİM: Böyle bir şahsiyete bakanlığımızı, maarifimizi devrederken gerçekten kıvanç, huzur içerisindeyim. Ama şunu da söyleyeyim maarif camiasından ayrılmak da kolay değil. Çünkü bu aynı zamanda çocuklar, öğretmenler, veliler demek. Onların hakkını, hukukunu, geleceğini, en iyi biçimde gözetecek bir arkadaşımıza, bir kardeşimize, bir devlet adamımıza devrediyor olmanın rahatlığı içerisinde bunu söylüyorum. Bütün vedalaşmaların, ayrılıkların, buluşmaların hüzünlü. Ama ben aynı zamanda tabi ehliyetle, liyakatla bu görevi yürütecek bir arkadaşımıza bu görevi devrediyor olmanın mutluluğu içerisindeyim. İnşallah Sayın Bakanın liderliğinde maarif camiamız bugünkünden çok daha ileri düzeylere taşınacak. Şimdiden başarılar diliyorum. Allah kolaylık versin. Tekrar hoş geldiniz.

ÇALIŞMA ARKADAŞLARINA VEDA
Avcı, 3,5 yıl boyunca birlikte çalıştığı bütün arkadaşlarına, bakan yardımcısına, müsteşara, müsteşar yardımcılarına, genel müdürlere, daire başkanlarına, il müdürlerine, maarif müfettişlerine, öğretmenlere, okul yöneticilerine, öğrencilere sağlık ve esenlikler diledi ve hizmetleri için de teşekkür etti.

Yılmaz, Bakan Avcı'yı makam arabasına kadar uğurlayarak, çiçek takdim etti. Nabi Avcı, devir teslim töreninden önce Milli Eğitim Bakanlığı üst düzey bürokratlarıyla basına kapalı gerçekleşen bir toplantı ile vedalaştı.

Bu blog AA abonesidir.

24-05-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş