Arama sonuçları

Her 10 gençten 3'ü sosyal medya bağımlısı

Her 10 gençten 3'ü sosyal medya bağımlısı

Medya Derneği ve Üniversite Medya Birliği işbirliğiyle gençlerin dijital alışkanlıklarının ölçülmesi amacıyla 40 üniversitede araştırma yapıldı. Gençlerin interneti hangi amaçla kullandıklarını, takipçi oranlarının ne olduğu, sosyal medyadaki paylaşımları gibi kriterler dikkate alınarak yapılan araştırma 1-30 Nisan arasında, biri KKTC olmak üzere 20 ildeki 22'si devlet, 18'i vakıf toplam 40 üniversitede 810 öğrenciye sorular yönetildi.

Buna göre, araştırmaya katılan üniversitelilerin yüzde 31'i kendini bir sosyal medya bağımlısı olarak görüyor. Yani her 10 kişiden 3'ü bağımlı. Kızlar yüzde 33 ile yüzde 28 olan erkeklere göre kendilerini daha bağımlı tanımlıyor. Vakıf üniversitelerindeki öğrenciler (yüzde 33), devlet üniversitelerindekilere (yüzde 29) göre sosyal medyaya daha bağımlı olduklarını düşünüyor. İşte araştırma sonuçları: 

SİYASİ PAYLAŞIM ORANI YÜZDE 2: Üniversiteliler, sosyal medyada en çok kişisel paylaşımlarda bulunuyor. Kendisiyle ilgili fotoğraf, video ve metin paylaşan üniversitelilerin oranı ise yüzde 45. Yüzde 39 da, hangi tür paylaşım yapacağına "kafama göre, ruh halime göre değişiyor" şeklinde cevap verdi. En fazla siyasi paylaşımlarda bulunurum diyenlerin oranı ise sadece yüzde 2.

İLETİŞİM VE CAN SIKINTISINDAN: Öğrencilerin yüzde 37'si interneti en çok arkadaşlarıyla iletişim kurmak amacıyla kullanıyor. Bunu yüzde 18 ile can sıkıntısından, yüzde 15 ile video izlemek, yüzde 10 ile araştırma yapmak takip etti. İşte araştırma sonuçları:

KIZLAR INSTAGRAM ERKEKLER FACEBOOK: Üniversite öğrencilerinin en fazla kullandığı sosyal mecra fotoğraf paylaşım uygulaması ise Instagram. Öğrencilerin yüzde 39'u en çok Instagram'ı, yüzde 26'sı Facebook'u, yüzde 17'si Twitter'ı, yüzde 10'u da Snapchat'i kullanıyor. Kız öğrencilerin en çok kullandığı sosyal mecra da Instagram. Erkekler ise en fazla Facebook'u tercih ediyor. Instagram, üniversitenin birinci ve ikinci sınıfında bulunan öğrenciler tarafından kullanılırken, üçüncü ve dördüncü sınıftakiler ise Facebook'tan vazgeçemiyor.

'TAKİP ETMEYENİ TAKİP ETMEM': Sosyal ağlarda 500'ün üzerinde takipçisi olan üniversite öğrencilerinin oranı ise yüzde 22. Üniversitelilerin yüzde 68'i sosyal medyada kendilerini takip etmeyen kişileri takip ediyor. Ama yüzde 32, takip edilmenin kendisi için önemli olduğunu belirtiyor ve "beni takip etmeyeni ben de takip etmem" diyor. Erkek öğrencilerin bu konuda kız öğrencilerle aynı oranda takıntılı olduğu görünüyor.

GENÇLERİN YÜZDE 67'Sİ 'STALKER': Üniversitelilerin, yüzde 82'si sahte sosyal medya hesabı olmadığını söylerken, stalk (başkalarının profillerini gizlice takip etmek) yapanların oranı ise yüzde 67. Kız öğrenciler, erkek öğrencilere oranla daha çok 'stalkerlık' yapıyor. Her 4 erkek öğrenciden 2'si stalk yaptığını itiraf ederken, kız öğrencilerde bu oran daha da yükselerek 4'te 3 olarak şekilleniyor. Kızlar ise erkeklere göre daha çok sahte sosyal medya hesabına sahip. Sosyal medyada sahte hesabı olan erkek öğrencilerin oranı yüzde 14 iken, kız öğrencilerde bu sayı daha da yükselerek yüzde 20'ye ulaşıyor.

GÜNDEMİ SOSYAL MEDYADAN TAKİP EDİYORLAR: Gençlerin yüzde 35'i sosyal medyada paylaştıklarını ve yazdıklarını daha sonra siliyor. Kız öğrenciler, sosyal medyada paylaştıkları gönderileri erkeklerden daha çok siliyor. Üniversite öğrencilerinin yüzde 79'u ülkedeki ve dünyadaki son gelişmeleri sosyal medya üzerinden takip ediyor. Gelişmelere ve son dakika haberlerine ulaşmak için gençlerin tercihleri arasında yüzde 38 ile internet haber siteleri ve yüzde 34 ile Twitter yer alıyor.

SOSYAL MEDYADAKİ REKLAMLAR İTİCİ: Sosyal mecralardaki reklamları üniversitelilerin yüzde 54'ü itici buluyor ve izlemeden geçiyor, yüzde 37'sinin ise bazen ilgisini çekiyor. Bu reklamları ilgi çekici bulup sonuna kadar izleyenler ise yüzde 3.5. Öğrencilerinin yüzde 61'i internette reklamını gördüğüm bir ürünü satın almam derken, yüzde 69'luk kesim de markaların sosyal medyada aktif olarak yer almasını destekliyor.

Bu blog AA abonesidir.

 

12-05-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş